Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/20/2005
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/20/2005
Data
2005.05.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
samochód osobowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przekazanie samochodu osobowego w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2005 r. wpłynął wniosek Podatnika nr KW 13/II/2005 z dnia 28.02.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Fundacja podatnik VAT, zakupiła samochód osobowy marki PEUGOT 807 i przekazała go w tym samym dniu innemu podmiotowi z przeznaczeniem na działalność naukowo dydaktyczną w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przeniesienie własności pojazdu nastąpiło przez umowę darowizny. Samochód ten nie był używany przez Podatnika darczyńcę i nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, gdyż zakupu dokonano z zamiarem przekazania innemu podmiotowi na cele działalności naukowo-dydaktycznej. W momencie zakupu samochodu Podatnik dokonał częściowego obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu w/w samochodu przy przekazywaniu pojazdu naliczono podatek należny od całej jego wartości.
postawiono pytanie:
1. Czy przekazanie samochodu osobowego w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
i zajęto następujące stanowisko:
Przekazanie samochodu w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8., poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zmian.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że Podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu w/w samochodu osobowego przekazanego w formie darowizny na cele dydaktyczne, gdyż wydatki na nabycie samochodu przekazanego w formie darowizny nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w myśl w/w przepisów o podatku dochodowym. Nabycie samochodu w celu jego darowizny na cele dydaktyczne zostało zrealizowane z dochodu, czyli już po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów, zatem nie ma możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Wobec powyższego nie został spełniony warunek o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, tj. że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego marki PEUGOT 807.

Darowizna samochodu osobowego przy nabyciu którego Podatnikowi nie służyło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie to nie stanowi dostawy towaru w myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 z związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o VAT.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj