Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415/47/05/MP/1
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415/47/05/MP/1
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
spadek
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy można dokonać odliczenia od podatku za 2004 r.wydatków na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej za lokal mieszkalny polożony poza miejscem zamieszkania i czy właściwym do rozliczenia podatku za ten rok jest Urząd Skarbowy w Płocku ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Podatniczce oceniając jej stanowisko odnośnie odliczenia od podatku za 2004 rok wydatków na wyodrębniony fundusz remontowy, przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2005 r. (data wpływu: 04.03.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15.03.2005 r. (wpł. 16.03.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatniczka do 27 stycznia 2004 r. była współwłaścicielką w #188; lokalu mieszkalnego położonego poza miejscem zamieszkiwania. Współwłasność tego lokalu nabyła w drodze postanowienia Sądu o nabyciu praw do spadku po zmarłych rodzicach. Po śmierci rodziców lokalu tego fizycznie nie zamieszkiwała. Współwłaściciele postanowili zgodnie, iż lokal ten zostanie sprzedany, a do czasu sprzedaży będzie pozostawał w dyspozycji współwłaściciela tam zamieszkującego. Współwłaściciel ten otrzymał od pozostałych konkretne pieniądze i zobowiązał się do uiszczania bieżących należności z tytułu zajmowania lokalu. Jednak przyjętego na siebie zobowiązania nie dopełnił. Jak się okazało przy załatwianiu formalności ze sprzedażą lokalu, powstał m.in. dług na wyodrębnionym funduszu remontowym. W dniu 27 stycznia 2004 roku Podatniczka uregulowała zaległość, całą kwotę należną od wszystkich współwłaścicieli m.in. na rzecz tegoż funduszu. Posiada dowód wpłaty zadłużenia do kasy wystawiony na jej nazwisko.

Przedmiot interpretacjiPodatniczka zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego , czy może dokonać odliczenia od podatku za 2004 rok tych wydatków na wyodrębnionyfFundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej za lokal mieszkalny położony poza miejscem zamieszkania i czy właściwym do rozliczenia podatku za ten rok jest Urząd Skarbowy w Płocku ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatniczka przedstawia pogląd, iż skoro w 2004 roku poniosła wydatek na wyodrębniony fundusz remontowy należny za lokal mieszkalny, to może dokonać odliczenia tego wydatku od podatku za rok 2004 w Urzędzie Skarbowym w Płocku, właściwym ze względu na miejsce jej zamieszkania.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku odliczeniu od podatku dochodowego podlegają wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość wydatków z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się wyłącznie na podstawie dowodu dokonania tej wpłaty.Kwota , o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć w myśl postanowień art. 27a ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. ) w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od dnia 1 stycznia 2003 r. - w przypadku, o którym mowa w ust.1 pkt 1 - 19 % kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż kwoty limitu określonego ust.3 pkt 2 lit. a i b.

Ponieważ Podatniczka, jak wynika ze złożonego wniosku, miała tytuł prawny do lokalu mieszkalnego i posiada dowód wpłaty wystawiony na jej nazwisko, to spełniła warunki określone ww. przepisami i stąd 19 % z poniesionych wydatków na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej może odliczyć od podatku za 2004 rok. Prawidłowe jest zatem stanowisko Podatniczki w zakresie zmniejszenia podatku za 2004 rok o całość wydatków z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy. Stosownie do art. 45 ust. 1 i ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym . Urzędem skarbowym, o którym mowa w ust. 1 jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. A zatem jeżeli Podatniczka cały czas zamieszkuje w Płocku to właściwym do złożenia zeznania za 2004 rok jest Urząd Skarbowy w Płocku. Prawidłowe jest również w tej części jej stanowisko.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj