Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-027/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-027/05
Data
2005.03.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
ulga mieszkaniowa
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy w związku z dokonaniem zbycia lokalu mieszkalnego na rzecz córki podatnik jest zobowiązany do zwrotu kwot uprzednio odliczonych od podatku w ramach tzw. ,,dużej ulgi mieszkaniowej”?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.02.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zwrotu kwot uprzednio odliczonych wydatków poniesionych z tyt. zakupu lokalu mieszkalnego w ramach tzw. ,,dużej ulgi mieszkaniowej” w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego na rzecz córki

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 09.02.2005 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że w 2002 roku został Podatnik współwłaścicielem #188; lokalu mieszkalnego położonego w Gdańsku. W związku z zakupem w/w mieszkania korzystał Podatnik w latach 2001- 2002 z odliczenia od podatku z tyt. poniesionych wydatków na cele mieszkaniowe w ramach tzw. ,,dużej ulgi mieszkaniowej”.

W 2004 roku dokonał Podatnik zbycia w/w własności na rzecz córki.

Wątpliwości Podatnika dotyczą czy w związku z dokonaniem zbycia lokalu mieszkalnego na rzecz córki jest zobowiązany do zwrotu kwot uprzednio odliczonych od podatku w ramach tzw. ,,dużej ulgi mieszkaniowej”.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego na rzecz córki nie jest zobligowana do zwrotu kwot uprzednio odliczonych z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego.

Zagadnienie dotyczące zwrotu uprzednio odliczonej ulgi mieszkaniowej zostało zawarte w normie art. 27a ust. 13. Zgodnie z treścią tego przepisu (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 i 2, a następnie:

  • wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  • w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  • po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunek prowadzonym przez tę kasę,
  • przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na podstawie postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego, co oznacza, że wystąpienie innych okoliczności niż zakreślone w tym przepisem nie może stanowić podstawy do żądania dokonania przez podatnika zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniejszych.

Z tych też względów nie będzie Pani miała obowiązku zwrotu wykorzystanej wcześniej ulgi z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem zbycia na rzecz córki, bowiem nie jest to zdarzenie wyspecyfikowane w art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. obligujące do jej zwrotu.

Zatem przedstawione stanowisko we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj