Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PP/443/12/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/12/05
Data
2005.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
W 2003 r. podatnik dokonywał usług na rzecz firm, które do dnia dzisiejszego nie dokonały zapłaty za wykonane usługi. Należności zostały uznane za wierzytelności nieściągalne. Nieopłacone faktury stanowiły przychód, od którego podatnik zapłacił należny VAT i który chciałby odzyskać w związku z nieotrzymaniem zapłaty.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu stwierdza, że stanowisko strony zawarte we wniosku z dnia 05.04.2005 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.04.2005 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest właścicielem firmy Handlowo-Usługowej zajmującej się w głównej mierze transportem drogowym. W 2003 r. dokonywał usług na rzecz firmy "H" sp.j. jak też i firmy "E" sp. z o.o., które do dnia dzisiejszego nie dokonały zapłaty za wykonane usługi. Poza tym ww. firmy ogłosiły upadłość a należności zostały uznane za wierzytelności nieściągalne.
Nieopłacone faktury stanowiły przychód, od którego podatnik zapłacił należny VAT i który chciałby odzyskać w związku z nieotrzymaniem przychodu.

Zdaniem strony przysługuje jej prawo do zwrotu z Urzędu zapłaconego podatku VAT od "przychodu", który stał się wierzytelnością nieściągalną.

Ustosunkowując się, do ww. stanu faktycznego organ podatkowy zważył, co następuje.Zgodnie z art. 21 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie takiego zobowiązania.W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 19 cytowanej ustawy określono, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi a w przypadku, gdy transakcje te winny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast w przypadku transportu osób i ładunków taborem samochodowym obowiązek podatkowy w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 wymienionej ustawy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

W świetle art. 99 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Natomiast w art. 103 cytowanej ustawy określono, że podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. W art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług określono, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że podatnik w 2003 r. wystawił faktury potwierdzające wykonanie usług opodatkowanych podatkiem VAT. Sytuacja, że kontrahenci nie zapłacili za ich wykonanie nie może zmieniać faktu, iż zobowiązanie w podatku od towarów i usług powstało już w 2003 r., bowiem obowiązek zapłaty podatku powstaje niezależnie od uiszczenia zapłaty. Wobec powyższego należy stwierdzić, że w świetle cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnik nie może odzyskać należnie zapłaconego do budżetu zobowiązania podatkowego.
Dodaje się, że prawo do korzystania z tzw. ulgi za złe długi zostało określone w dodanym do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług rozdziale 1a dotyczącym rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Przepisy ją regulujące wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. i będą miały zastosowanie do wierzytelności powstałych od tego dnia.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych za 5,00zł /od zał. 0,50 zł/.Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj