Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSppII/443-133/126a/100/05/NR
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSppII/443-133/126a/100/05/NR
Data
2005.06.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
stołówka szkolna


Pytanie podatnika
Czy prowadzenie stołówki przez szkołę na rzecz jej uczniów korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, czy podlega opodatkowaniu 7 % stawką podatku. W sytuacji opodatkowania przedmiotowej usługi poproszono o wskazanie okresu, za jaki należy zapłacić podatek ?


Nawiązując do pisma z dnia 4 marca 2005 r. znak IIUSppII/448-58/05/GS dotyczącego opodatkowania sprzedaży posiłków przygotowywanych w stołówkach szkolnych 7 % stawką podatku VAT Zespół Szkół zwraca się z prośbą o ustosunkowanie się raz jeszcze do przesłanej informacji.

Zgodnie z pismem z dnia 21 czerwca 2004 r. (znak IIUSppII/443-167/04/GS) i z opinią wydaną przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi usługa sprzedaży posiłków przygotowywanych w stołówkach szkolnych została sklasyfikowana w PKWiU 80 jako usługa edukacyjna i tym samym jest zwolniona z podatku VAT.

W miesiącu lutym 2005 roku Zespół Szkół wystąpił do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi o ponowne sklasyfikowanie w/w usługi. Otrzymano odpowiedź, że usługa ta mieściła się w PKWiU 80 i dalej mieści się w tym ugrupowaniu

Zgodnie z wyjaśnieniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie stołówek szkolnych z dnia 5 stycznia 2005 roku „szkoła, oprócz funkcji dydaktycznych jest zobowiązana do wykonywania zadań opiekuńczych, w szczególności zapewnienia warunków kształcenia, wychowania i opieki odpowiednio do wieku i potrzeb uczniów. Stołówka szkolna, podobnie jak np. świetlica, pracownia, szatnia, sala gimnastyczna, gabinet profilaktyki zdrowotnej, pomocy przedlekarskiej stanowi integralną część szkoły. ” Prowadzenie stołówki jest więc statutowym zadaniem szkoły.

Na tle powyższego stanu faktycznego powstała wątpliwość:

Czy prowadzenie stołówki przez szkołę na rzecz jej uczniów korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, czy podlega opodatkowaniu 7 % stawką podatku. W sytuacji opodatkowania przedmiotowej usługi poproszono o wskazanie okresu, za jaki należy zapłacić podatek ...

Zdaniem Podatnika prowadzenie stołówki przez szkołę na rzecz jej uczniów i pracowników mieści się w PKWiU jako usługa edukacyjna i zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług jest wykazana w załączniku nr 4 pod pozycją 7 ex 80 – usługi w zakresie edukacji, jako zwolniona z podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Dokonując analizy stanu faktycznego sprawy, przedstawionego w piśmie i obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego należy wskazać, iż zgodnie z art. 8 ust 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr, 54, poz. 535 ze zm.), przez świadczenie usług o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

Na podstawie § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) do dnia 31 grudnia 2007r., obniżoną do 7 % stawkę podatku VAT stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5) z wyłączeniem:

1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych, będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %.

2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów udzielonymi na interpelację poselską, definicja usług dla potrzeb stosowania przepisów o podatku od towarów i usług nie zawsze będzie tożsama z pojęciem usług w rozumieniu PKWiU. Z posiadanych przez Ministerstwo wyjaśnień GUS wynika, że niektóre czynności wykonywane przez podatnika mogą nie być przedmiotem klasyfikacji i są traktowane jako czynności wewnętrzne.

Uwzględniając powyższe, gdy czynność jest wykonywana przez podmiot (podatnika) na rzecz innych osób lub podmiotów i wiąże się z odrębnym świadczeniem, które nie stanowi z założenia elementu składowego świadczonej usługi np. edukacji (świadczenie o odrębnym zupełnie charakterze, związane z uiszczeniem odrębnej płatności, pozostające bez wpływu na usługę zasadniczą) - podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych.

W związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do ustawodawstwa unijnego w okresie od dnia 1 maja 2004r. tj od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskie do dnia 1 grudnia 2007r. zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7 % do usług gastronomicznych i stołówkowych, w tym również polegających na wydawaniu, (za wyodrębnioną odpłatnością) uczniom posiłków, przygotowanych przez szkoły.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego, wynika iż Zespół Szkół zajmuje się prowadzeniem przez personel szkoły stołówki szkolnej dla uczniów i pracowników tej szkoły. Sprzedaż posiłków w takich przypadkach podlega opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 7 %.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Dokumenty złożone wraz z wnioskiem, podlegały formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia przedstawionego w zapytaniu.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj