Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0020/1/05/AP
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0020/1/05/AP
Data
2005.04.22



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
dochody wolne od podatku
dotacja
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy część środków finansowych otrzymanych w ramach programu SAPARD na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego zalicza się do przychodów stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie dotacji otrzymanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu SAPARD a zwolnienia podatkowego

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów i usług w całości opodatkowanych. W ramach programu SAPARD Spółdzielnia w dniu 30.09.2004r. zawarła z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej na inwestycje z funduszy Unii Europejskiej i z funduszy krajowych.

Przedmiotem umowy jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na zakupie specjalistycznych środków transportu, ściśle związanych z dostosowaniem do wymogów sanitarnych i weterynaryjnych Unii Europejskiej. Kalkulacja kosztów ujęta w umowie zakłada następujący układ:

  • środki własne przedsięwzięcia w kwocie 1.566.744,74 PLN, w tym VAT od całości inwestycji w kwocie 282.527,74 PLN,
  • łączne koszty kwalifikowane w kwocie 1.284.217,00 PLN,
  • do refundacji 50% kosztów kwalifikowanych, tj. z programu SAPARD, w kwocie 642.108,50 PLN.

W 2004r. Spółdzielnia zakupiła trzy samochody ciężarowe – chłodnie typu Renault Midlum oraz cysterny do przewozu mleka typu Volvo. Ponadto w 2005r. zakupiono samochód izotermę typu Lublin. Ogółem na ten cel wydatkowano 1.566.745,21 PLN.

Podatnik stoi na stanowisku, iż części środków finansowych otrzymanych w ramach programu SAPARD na realizację opisanego powyżej przedsięwzięcia inwestycyjnego nie zalicza się do przychodów stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zatem otrzymane dotacje, dopłaty, subwencje, środki pieniężne, co do zasady, stanowią przychód podatnika. Jednakże niektóre z nich korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 wymienionej ustawy wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

W myśl natomiast powołanego art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy z dnia 15.02.1992r. wolne od podatku są dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia otrzymała środki finansowe na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na zakupie środków transportu, realizowanego w ramach programu SAPARD na podstawie umowy zawartej z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy środki te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż przychód z tego tytułu podlega przedmiotowemu zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stąd też powołany przez Spółdzielnię przepis art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy z dnia 15.02.1992r. – w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2005r. – stanowiący, iż do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów w ocenie tut. Organu podatkowego nie ma zastosowania w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Z treści tego uregulowania jednoznacznie bowiem wynika, iż dotyczy on otrzymanych przez podatnika nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Tymczasem Spółdzielnia otrzymała konkretną kwotę środków pieniężnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj