Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-34/05
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-34/05
Data
2005.04.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
adres
faktura
korekta


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, jaki adres powinni zamieszczać dostawcy zagraniczni na wystawianych przez nich fakturach, jako właściwy adres odbiorcy/nabywcy. Czy winien żądać od wystawców zagranicznych poprawienia dotychczas wystawionych faktur, czy też stosownych korekt winien dokonać sam za pomocą not korygujących?
Podatnik uważa, że adres podatnika podatku VAT związany jest z miejscem prowadzenia działalności gospodarczej i siedzibą firmy. Jego zdaniem adres zamieszkania w stosunkach handlowych (a więc również na fakturach VAT od dostawców) nie powinien być stosowany. Podatnik uważa, że wyjściem z tej sytuacji byłoby złożenie skorygowanego VAT-R/UE, gdzie zostałby podany jego adres działalności, co spowoduje korektę jego danych w systemie VIES.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.03.2005r uzupełnionego pismem z dnia 04.03.2005r, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie adresu podatnika, podawanego w fakturach stwierdzających nabycie towarów

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą pod adresem innym niż adres zamieszkania. W deklaracjach zgłoszeniowych podatnik podał adres zamieszkania, natomiast dla potrzeb podatku VAT stosuje adres prowadzonej działalności gospodarczej. Dostawcy krajowi stosują adres siedziby firmy, natomiast dostawcy zagraniczni, w oparciu o informacje z systemu VIES - adres zameldowania podatnika.

Podatnik zapytuje, jaki adres powinni zamieszczać dostawcy zagraniczni na wystawianych przez nich fakturach, jako właściwy adres odbiorcy/nabywcy. Czy winien żądać od wystawców zagranicznych poprawienia dotychczas wystawionych faktur, czy też stosownych korekt winien dokonać sam za pomocą not korygujących.

Podatnik uważa, że adres podatnika podatku VAT związany jest z miejscem prowadzenia działalności gospodarczej i siedzibą firmy. Jego zdaniem adres zamieszkania w stosunkach handlowych (a więc również na fakturach VAT od dostawców) nie powinien być stosowany. Podatnik uważa, że wyjściem z tej sytuacji byłoby złożenie skorygowanego VAT-R/UE, gdzie zostałby podany jego adres działalności, co spowoduje korektę jego danych w systemie VIES.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Z powyższego wynika, że rozliczeniach dla podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu).

Jedynie w sytuacji, gdy podatnik będący osobą fizyczną wykonuje czynności polegające opodatkowaniu na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów, stosownie do treści ust.2 pkt.2 w/w artykułu, właściwość miejscową ustala się ze względu na miejsce zamieszkania.

Zatem w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług podatnik będący osobą fizyczną podaje w pierwszej kolejności miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, chyba że wykonuje czynności na terenie działania dwóch lub więcej urzędów, w takiej sytuacji podaje miejsce zamieszkania.

Stosownie do § 12 ust.1 pkt.1 i 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz towarów i usług, dla których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), wydanego na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust.8 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery identyfikacji podatkowej.

Mimo, iż żadne przepisy nie precyzują jaki adres: miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności, podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług.

Najważniejsze są dane zgłoszone na druku VAT-R, które są podstawą wpisu podatnika do rejestru podatników VAT, nie zaś dane zgłoszone na druku NIP, czy też podane na fakturze. Należy posługiwać się taką nazwą firmy i takim adresem, jakie zostały zidentyfikowane w systemie VIES jako ważne w danym momencie.

Oznacza to w rzeczywistości, że jeśli podatnik ma tylko jedno miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, to tylko to miejsce może wskazać na wystawianych fakturach VAT, jako identyfikację siebie i swoich czynności. Podanie innego adresu spowoduje trudności w prawidłowej identyfikacji, gdyż kontrahenci (w tym także z krajów członkowskich Unii) znają podatnika nie z jego dokumentów rejestracyjnych, ale z faktur VAT dokumentujących dokonane transakcje. To właśnie otrzymana faktura będzie podstawą identyfikacji i ewentualnego zapytania skierowanego do biura wymiany informacji o VAT, o ważność numeru identyfikacyjnego dla podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowych transakcji.

Stosownie do § 21 ust.1 w/w rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 12 ust.1 pkt. 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą, zgodnie z zasadami określonymi w w/w § 21.

Jak wynika z treści § 20 ust.1 w/w rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem w przypadku błędnie wskazanego adresu nabywcy bądź sprzedawcy, wystawca faktury wystawia fakturę korygującą, zgodnie z zasadami określonymi w § 19 w/w rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj