Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USIV/4301/1/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/4301/1/05
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
egzekucja z nieruchomości
postanowienie sądu
postępowanie egzekucyjne
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika

Na podstawie postanowienia nabyłam nieruchomość w drodze przysądzenia własności nieruchomości - po rozpoznaniu sprawy o egzekucję z nieruchomości.
Zwracam się z wnioskiem o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, czy nabycie nieruchomości w powyższym trybie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Według mojej opinii powyższe nabycie nieruchomości wolne jest od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 01.04.2005r. (wpłynął do Urzędu Skarbowego w dniu 12.04.2005r.) o udzielenie interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia własności zabudowanej nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności jest prawidłowe. Przysądzenie własności na podstawie art. 2 pkt 3 w zw. z art. 1 ust.2 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U Nr 41 poz. 399) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt , burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Dnia 12.04.2005r., złożyła Pani wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia własności zabudowanej nieruchomości położonej w Bełchatowie, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Bełchatowie z dnia 05.05.2004r. sygn. akt I Co 278/04 o przysądzeniu własności. Zgodnie z zawartym we wniosku stanowiskiem powyższe nabycie nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
W myśl art. 1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U Nr 41 poz. 399), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przepis art. 1 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy stanowi, iż podatkowi temu podlegają też orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt. 1 lub. 2. Stosownie do dyspozycji art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o czynnościach cywilnoprawnych, przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.
Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.
Użyte w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie rzeczy należy interpretować zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, który w art. 45 stanowi, iż rzeczami są przedmioty materialne. Dzielą się na nieruchomości (gruntowe, budynkowe, lokalowe ) i ruchomości.
Po rozpoznaniu sprawy egzekucyjnej z wniosku PKO BP SA Oddz. Regionalny w Łodzi i stwierdzeniu, że:

  1. zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 995, 998 i następnych kpc,
  2. uprawomocniło się postanowienie o przybiciu,
  3. wypełnione zostały warunki licytacji, Sąd Rejonowy w Bełchatowie dnia 05.05.2004r., wydał z urzędu postanowienie sygn. I Co 278/04 , w którym orzekł o przysądzeniu na Pani rzecz własności zabudowanej nieruchomości położonej w Bełchatowie.
    Na podstawie art. 995 ustawy z dnia 17.11.1964r. kodeks postępowania cywilnego ( Dz. U Nr 43 poz. 296 z późn. zm. ), osoba na rzecz której udzielono przybicia uzyskuje - jeżeli wykona warunki licytacyjne prawo do przysądzenia własności nieruchomości.
    W myśl art. 998 §1 kpc, po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.
    Przysądzenie własności jest etapem egzekucji z nieruchomości, który następuje po jednym z trzech wariantów toku egzekucji z nieruchomości:
  1. skutecznym udzieleniu przybicia w drodze licytacji w trybie art. 997 i 995 kpc,
  2. po udzieleniu przybicia na rzecz przejmującego nieruchomość w trybie art. 958, 982, 984 i 989 kpc,
  3. po wydaniu postanowienia o ustaleniu ceny na rzecz podmiotu korzystającego z prawa pierwokupu w trybie art. 944 kpc. Do przysądzenia własności niezbędne jest łączne wystąpienie przesłanek:
  1. uprawomocnienie się przybicia,
  2. wykonanie przez nabywcę warunków licytacyjnych . Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność nieruchomości na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru oraz tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości – art. 999 kpc.
    W przepisie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca zwalnia od podatku, umowy sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Stosownie do art. 1 ust. 2 przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3 , a zatem do orzeczeń sądowych wywołujących takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt. 1 tejże ustawy.
    Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pozwalają zatem na zajęcie stanowiska, iż nabycie przez Panią zabudowanej nieruchomości na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
    Na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta. Jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona w drodze decyzji organu odwoławczego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj