Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-52/05/EN
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-52/05/EN
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż udziałów
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego w 2004 roku w wyniku zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U Nr 8 z 2005 r. poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanawia Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 05.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co da zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny uznać za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 05.04.2005 r., złożył Pan wniosek (uzupełniony o braki formalne w dn. 25.04.2005r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego, nabytego przez zniesienie współwłasności w 2004 roku. Zapytanie zawierało braki formalne, tj. nie przedstawił Pan własnego jednoznacznego stanowiska w sprawie, w związku z tym, organ podatkowy na podstawie art. 169 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa zwrócił się do Pana pismem z dnia 14.04.2005 r., o usunięcie braków w terminie 7 dni i przedstawienie własnego stanowiska w sprawie zgodnie z wymogami określonymi w art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

W dniu 28.04.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło Pana pismo w którym przedstawia Pan jednoznaczne stanowisko, iż ww sprzedaż lokalu jest nie opodatkowana a wpłacony przez Pana podatek z tytułu sprzedaży jest nienależny, w piśmie zwraca się Pan także o wydanie decyzji, oraz stwierdzenie nadpłaty i zwrot nienależnie wpłaconego podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 23.03.2005 r., dokonał Pan sprzedaży udziału w #189; części lokalu mieszkalnym nr x przy ul. x w Warszawie. Udział w 1/6 części we współwłasności do lokalu nabył Pan na podstawie postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 29.03.1987 r., natomiast udział w 1/3 części we współwłasności do ww lokalu nabył Pan w dniu 16.11.2004 r., na podstawie umowy zniesienia współwłasności.

W świetle zajętego przez Pana stanowiska zawartego w uzupełnieniu wniosku z dnia 28.04.2005 r., iż dochód uzyskany ze sprzedaży w/w lokalu nie podlega podatkowi dochodowemu a wpłacony przez Pana podatek z tytułu sprzedaży jest nienależny, albowiem zniesienie współwłasności i przeniesienie własności części przynależnej matce na rzecz synów było tylko kontynuacją własności nabytej drogą dziedziczenia.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów nie podziela Pana stanowiska, uznaje je za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym od 2004 roku, źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1993 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z póź. zm) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych a w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)-c), w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Odrębną kwestią jest nabycie tego lokalu przez zniesienie współwłasności (uregulowaną odrębnie w Kodeksie cywilnym w Księdze Drugiej) powodujące powstanie nowego stanu prawnego własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego. W tym przypadku przychód uzyskany ze sprzedaży odnoszący się do części nabytej w drodze zniesienia współwłasności tego lokalu podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, co miało miejsce w Pana przypadku.

W świetle powyższego sprzedaż udziału w 1/3 części nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny nabytego w wyniku zniesienia współwłasności w 2004 roku, stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego dochód podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym.

Podatek od przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 28 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy.

P O U C Z E N I E

Interpretacja udzielona została według stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z art.14 b § 1, 2 i 5 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji. Na postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienie. Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać należy dowody uzasadniające to żądanie. Na zażalenie należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 5 zł zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. ( Dz. U z 2004 r. Nr. 253 poz. 2532 )



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj