Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/415/13/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/415/13/05
Data
2005.05.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Zrzeczenie podatnika


Słowa kluczowe
dochód z najmu
forma opodatkowania


Pytanie podatnika
Proszę o udzielenie odpowiedzi dotyczącej sposobu i formy opodatkowania osiągniętego w 2004 r. dochodu z umowy wypożyczenia samochodu, która została zawarta w 2005 r., natomiast zapłata nastąpiła w dniu 02.12.2004 r. Fakt zaistnienia treści umowy jest jednorazowy i ostateczny.


Zgodnie art. 14a §1, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 19.04.2005 r. złożono wniosek z zapytaniem czy osiągnięty w dniu 02.12.2004 r. przychód z tytułu zapłaty za wypożyczenie samochodu, może być opodatkowany 8,5% stawką zryczałtowanego podatku od niektórych przychodów ewidencjonowanych, przy spisaniu umowy wypożyczenia pojazdu w 2005 r. Wg stanowiska Podatnika otrzymany przychód może korzystać w 2004 r. z opodatkowania 8,5% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem m.in. z tytułu wypożyczenia pojazdu, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne.

Jednak stosownie do art. 9a ust. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, czyli m.in. z najmu i innych umów o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z przepisów art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku wynika, iż osoby rozpoczynające osiąganie przychodów w trakcie roku podatkowego, które chcą skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu, powinny złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia osiągania przychodów, ale nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Natomiast jeżeli do dnia 20 stycznia podatnik nie zgłosił zaprzestania osiągania przychodów lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania - uważa się, że nadal korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zatem, gdy w określonych terminach podatnik nie złoży oświadczenia o wyborze ryczałtu, zobowiązany jest do opłacania podatku na zasadach ogólnych.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że nie zostało złożone stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego na 2004 r. W świetle powyższego uzyskany przez Pana w dniu 02.12.2004 r. przychód z tytułu wypożyczenia samochodu nie może korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem, podlega natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj