Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD2/415-20/05
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/415-20/05
Data
2005.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
pracodawca
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
- dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym według stawki liniowej w wysokości 19%, w przypadku kiedy w ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi na rzecz byłego zakładu pracy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w (...) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tut. organie podatkowym w dniu 13.05.2005 r. przez Panią (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii - możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym według stawki liniowej w wysokości 19%, w przypadku kiedy w ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi na rzecz byłego zakładu pracy - stwierdza, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postepowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu Pani (...) wnioskiem złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 13.05.2005 r. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym według stawki liniowej w wysokości 19% w przypadku, kiedy w ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi na rzecz byłego zakładu pracy. Do wniosku Pani (...) dołączyła opis stanowiska Kierownika Działu Obsługi Prawnej oraz umowę zawartą w dniu 27.04.2005 r. o obsługę prawną.
We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny. Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych - Kancelarię Radcy Prawnego z siedzibą w(...). Od dnia 01.05.2005 r. Pani (...) na podstawie umowy o obsługę prawną zawartą w dniu 27.04.2005 r., w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi prawne dla (...), z którą stronę łączył stosunek pracy do dnia 30.04.2005 r. W wyżej wymienionej firmie strona pracowała na stanowisku Kierownika Działu Obsługi Prawnej z szerokim zakresem obowiązków, między innymi: udzielanie wsparcia dla jednostek organizacyjnych spółki w zakresie kwestii prawnych związanych z ich funkcjonowaniem, akceptacja decyzji radcy prawnego prowadzącego sprawę w kwestii wnoszenia lub zaniechania wnoszenia środków odwoławczych, sporządzanie opinii prawnych, sporządzanie i opiniowanie wzorów umów, prawidłowa interpretacja przepisów prawnych, reprezentowanie spółki w kontaktach z władzami samorządowymi oraz rządowymi w zakresie spraw kierowanych do działu prawnego.

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Pani (...) stoi na stanowisku, że bez wątpienia wykonuje usługi na rzecz byłego pracodawcy, jednakże czynności które wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy nie odpowiadają czynnościom, które wykonywała jako Kierownik Działu Obsługi Prawnej. Tym samym fakt istnienia stosunku pracy do 30.04.2005 r. z aktualnym zleceniodawcą nie wyklucza prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 z późniejszymi zmianami) wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej podmiotom gospodarczym, jednostką organizacyjnym oraz osobom fizycznym. Z kolei art, 8 ust. 1 ustawy określa formy w jakich ta pomoc może być świadczona. W myśl tego przepisu formami wykonywania zawodu radcy prawnego jest świadczenie pomocy prawnej w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce, cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Zatem wykonywanie zawodu radcy prawnego jest działalnością gospodarczą w zakresie udzielania pomocy prawnej, z wyłączeniem świadczenia tej pomocy w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 30c ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 wyżej wymienionej ustawy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Przepis art. 9a ust. 2 ustawy przyznaje prawo wyboru opodatkowania podatkiem liniowym zarówno podatnikom kontynuującym jak i rozpoczynającym działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego z zastrzeżeniem jednak ust. 3 wyżej wymienionego artykułu. Ustęp 3 art. 9a cytowanej ustawy stanowi natomiast iż - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającym czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art.30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższego wynika, że osoby, które zamierzają wykonywać działalność na rzecz byłych lub obecnych pracodawców nie mogą stosować podatku liniowego. Przy czym ograniczenie to nie dotyczy każdego przypadku świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Okolicznością wyłączającą możliwość stosowania podatku liniowego jest świadczenie usług odpowiadających czynnościom wchodzącym w zakres działalności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy wykonywanych w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywanych w roku podatkowym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że z dniem 30.04.2005 r. z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, (...) (do 15 listopada 2004 r. "E." sp. z o. o.) rozwiązała z Panią (...) umowę o pracę, w której do dnia rozwiązania umowy zatrudniona była na stanowisku Kierownika Działu Obsługi Prawnej z szerokim zakresem obowiązków m.in. prawidłowa koordynacja działań w zakresie obsługi prawnej, zapewnienie właściwej reprezentacji spółki w procesach sądowych i administracyjnych, w których spółka jest stroną, prawidłowa interpretacja przepisów prawnych przez dział obsługi prawnej.
Wnioskodawczyni przedstawiła również umowę zawartą w dniu 27 kwietnia 2005 r. pomiędzy (...) (byłym pracodawcą), a Panią (...) prowadzącą Kancelarię Radcy Prawnego, na mocy której zobowiązała się do prowadzenia obsługi prawnej zleceniodawcy ("Ż." S.A) polegającej między innymi na udzielaniu porad prawnych, prowadzeniu postępowania egzekucyjnego, konsultacjach dla kierownictwa, opiniowaniu aktów prawno-organizacyjnych (np.: zarządzenia, instrukcje i regulaminy) oraz umów, kontraktów i porozumień, reprezentowanie zleceniodawcy w kontraktach z kontrahentami, przed organami administracji rządowej i samorządowej, przed sądami powszechnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz przed innymi organami.

Dnia 20.01.2005 r. Pani (...) złożyła oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na rok 2005 podatkiem liniowym, kontynuując prowadzenie działalności gospodarczej (data rozpoczęcia działalności - 01.10.1997 r.) w zakresie usług prawniczych - Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w (...).

W świetle przytoczonych wyżej przepisów podatkowych oraz przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska, że świadczone usługi w ramach stosunku pracy (Kierownik Działu Obsługi Prawnej) na rzecz (...) są różne od tych jakie wykonuje w ramach działalności gospodarczej (prowadzenie obsługi prawnej). Świadczone bowiem, w ramach stosunku pracy usługi, odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach działalności gospodarczej, gdyż są to nadal czynności wykonywane przez prawnika w zakresie udzielania pomocy prawnej. Zatem Pani (...) w momencie uzyskania z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) tj. opodatkowania stawką liniową w wysokości 19%, a to oznacza konieczność opodatkowania przedmiotowych dochodów na zasadach ogólnych oraz poniesienia określonych przepisem konsekwencji, a mianowicie złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (art. 9a ust. 3 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiążę natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znaku skarbowym w wysokości 5,00 zł oraz 0,50 gr od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj