Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUS pbIA/1/415-27/144a/27/05/BB
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS pbIA/1/415-27/144a/27/05/BB
Data
2005.06.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
moment powstania przychodów
premia pieniężna
waluta obca


Pytanie podatnika
Kwestia wyceny bonusa wyrażonego w walucie obcej oraz momentu zaliczenia jego wartości do przychodów podatkowych


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pani między innymi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zagraniczny dostawca wystawił Pani notę kredytową, jako tzw. bonus za obrót dokonany w poprzednim okresie (IV kwartał 2004 roku). Zagraniczny kontrahent prosi o odjęcie kwoty bonusu od najbliższej płatności dokonywanej na jego rzecz. Premia pieniężna otrzymana od dostawcy pochodzącego z kraju UE nie jest związana z żadną konkretną transakcją, natomiast jej wysokość jest uzależniona od wysokości obrotu zrealizowanego w IV kwartale 2004r. Zagraniczny kontrahent po podsumowaniu całego obrotu dokonanego w okresie od października do grudnia 2004 roku udzielił Pani premii pieniężnej w wysokości 4% obrotu, wystawiając notę uznaniową. Warunki i zasady przyznawania premii pieniężnych, tzw. bonusów wynikają z zawartej między kontrahentem z UE a Pani firmą umowy o współpracy. Zgodnie z tą umową zagraniczny kontrahent po zakończeniu kwartału danego roku kalendarzowego i podsumowaniu jego wyników przyznaje Pani premię. Bonus w wysokości 4% wartości osiągniętego w danym kwartale obrotu przyznaje za zakup tzw. wiodących produktów (określonych w umowie), dodatkowo przyznaje bonus w wysokości 2% od całkowitych zakupów w danym okresie. Podstawą bonusa kwartalnego są zakupy kwartalne liczone narastająco na koniec każdego kwartału. Bonus jest wypłacany jedynie w przypadku wykonania planu zakupów kwartalnych. Plan zakupów zarówno całkowitych jak i zakupów wiodącej grupy produktów został szczegółowo utalony w umowie w formie podanych konkretnych wartości, jakie należy osiągnąć w poszczególnych kwartałach. Maksymalna wartość możliwego do otrzymania bonusa wynosi 6% wartości obrotu.
W tym stanie faktycznym wątpliwość Pani w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy wyceny bonusa wyrażonego w walucie obcej oraz momentu zaliczenia jego wartości do przychodów podatkowych.

STANOWISKO PODATNIKA
" Moim zdaniem wartość tego bonusu wyrażoną w walucie obcej przeliczam na złotówki według kursu średniego NBP z dnia wystawienia Noty Kredytowej i zaliczam do przychodów podatkowych"

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m. in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. Zatem oceniając skutki podatkowe premii pieniężnej, należy każdorazowo analizować warunki i zasady na jakich omawiane premie są przyznawane w konkretnym stanie faktycznym. Szczególnie pomocne w tym zakresie powinny być postanowienia umowy zawartej pomiędzy kontrahentami. W przypadkach, gdy przyznawana premia jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat obniżający cenę z tytułu sprzedaży.
W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania treminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię. Wypłacana premia pieniężna jest wynagrodzeniem za świadczenie usług przez nabywcę otrzymującego taką premię.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach zawartej umowy zagraniczny kontrahent przyznał Pani premię pieniężną za dokonanie określonych zakupów w wyznaczonym okresie czasu (w IV kwartale 2004r.), przy czym premia ta nie jest związana z żadną konkretną dostawą. Przedmiotowa premia zostanie zrealizowana poprzez dokonanie kompensaty.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie do przepisów art. 14 ust. 1c ustawy podatkowej za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e- 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
O sposobie ustalania przychodów z działalności gospodarczej wyrażonych w walutach obcych stanowi art. 14 ust. 1a ustawy podatkowej.
Zgodnie z jego brzmieniem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych momentem powstania przychodu z tytułu uzyskania premii pieniężnej jest, zgodnie z art. 14 ust. 1c pkt 3 ustawy, dzień jej otrzymania - w przedmiotowej sprawie będzie to dzień dokonania kompensaty.
Dokonanie rozliczenia powinno być zgodne również z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./.
Cytowany zaś przepis art. 14 ust. 1a ustawy podatkowej (zdanie pierwsze) nakazuje natomiast wyceniać przychody w walutach obcych wg kursu średniego NBP z dnia uzyskania przychodu.
Zatem stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj