Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LF/II/415/4111-4/05/PG
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LF/II/415/4111-4/05/PG
Data
2005.03.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
ugody


Pytanie podatnika
Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w roku 2004 został on zwolniony z pracy. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę była likwidacja jego stanowiska pracy. Były pracodawca wypłacił podatnikowi wynagrodzenie za okres wypowiedzenia oraz dodatkowo odprawę pieniężną w kwocie stanowiącej równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jednocześnie zwalniając podatnika z obowiązku świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, iż powód zwolnienia z pracy był pozorny, zaś prawdziwą przyczyną wypowiedzenia był mobbing, stosowany wobec podatnika przez jego bezpośrednich przełożonych, podatnik odwołał się do sądu pracy o uznanie powyżej opisanego wypowiedzenia umowy o pracę za niezgodne z prawem oraz dokonanie na jego rzecz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wyrządzoną mobbingiem na podstawie art. 943 §3 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). W konsekwencji podatnik zawarł z byłym pracodawcą ugodę. Były pracodawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz podatnika ustalonych w ugodzie kwot "tytułem odszkodowania, wynikającego z rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem". Podatnik oświadczył również, iż zapłata przez byłego pracodawcę kwot ustalonych w ugodzie wyczerpuje jego roszczenia związane ze stosunkiem pracy oraz warunkami jego rozwiązania.
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podatnik stwierdza, iż kwoty otrzymane przez niego z tytułu przedmiotowej ugody winny korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe


Stosownie do postanowień art. 943 § 3 w/w ustawy Kodeks pracy pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jednocześnie na podstawie art. 943 § 4 pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Jednocześnie na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Analizując powyżej wskazane przepisy art. 21 ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż zwolnieniu od opodatkowania podlegają jedynie odszkodowania otrzymane na podstawie ugody sądowej, inne niż te, których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Wobec powyższego, należy zauważyć, iż faktyczną podstawą wypłaconego podatnikowi odszkodowania jest art. 943 §3 i §4 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), zatem zasady ustalania otrzymanego przez Pana odszkodowania wynikają wprost z przepisów rangi ustawowej. Tego rodzaju odszkodowanie należy zakwalifikować, jako świadczenie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwentnie nie ma do tego rodzaju odszkodowania zastosowania wskazany przez podatnika przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b.

Jednocześnie z uwagi na fakt, iż z zakresu zwolnienia od opodatkowania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie korzysta odszkodowanie otrzymane na podstawie zawartej ugody, tym samym odszkodowanie przyznane na podstawie przepisu art. 943 §3 i §4 ustawy Kodeks pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj