Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPDII-415/6/2005
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII-415/6/2005
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
spłata kredytu
ulga budowlana
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
1. Czy można obecnie skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu zapłaconych odsetek od nowego kredytu za 2003 r., 2004 r. i lata następne?
2. Czy jest możliwe złożenie korekt zeznań podatkowych za lata 1999-2002, w których nie wykaże odliczeń związanych z korzystaniem z ulgi z tytułu spłaty kredytu i odsetek zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową przed 31.05.1992 r. i dokona zwrotu ww. ulgi wraz z odsetkami?
3. Czy podatnik winien złożyć skorygowane zeznanie podatkowe za 2003 r. bez doliczenia kwoty wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego?
4. Do jakiego Urzędu Skarbowego należy złożyć skorygowane zeznania podatkowe, ponieważ zeznania składane były w dwóch Urzędach Skarbowych, wg miejsc zamieszkania?


W dniu 17.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez podatnika jest następujący.

Podatnik w latach 1999 do 2002 roku dokonywał spłaty kredytu i odsetek, zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową na budownictwo przed dniem 31.05.1992 r. Wysokość dokonanych wpłat została odliczona przez podatnika w zeznaniach podatkowych za wyżej wymienione lata a podatnik otrzymał zwrot nadpłat podatku dochodowego z przedmiotowego tytułu. W roku 2003 podatnik zrezygnował z członkostwa w Spółdzielni i zakupił lokal mieszkalny w nowo wybudowanym budynku od dewelopera, na który zaciągnął kredyt bankowy. Spółdzielnia mieszkaniowa w roku 2003 wystawiła podatnikowi informację PIT-14, o wysokości wycofanego wkładu budowlanego. Kwoty wcześniej dokonanych odliczeń strona doliczyła do zeznania za 2003 rok.

Na tle powyższych okoliczności, podatnik postawił niżej wymienione pytania, wyrażając do każdego z nich własne stanowisko w sprawie:

  1. Czy można obecnie skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu zapłaconych odsetek od nowego kredytu za 2003 r., 2004 r. i lata następne...
  2. Czy jest możliwe złożenie korekt zeznań podatkowych za lata 1999-2002, w których nie wykaże odliczeń związanych z korzystaniem z ulgi z tytułu spłaty kredytu i odsetek zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową przed 31.05.1992 r. i dokona zwrotu ww. ulgi wraz z odsetkami...
  3. Czy winien złożyć skorygowane zeznanie podatkowe za 2003 rok bez doliczenia kwoty wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego...
  4. Do jakiego Urzędu Skarbowego należy złożyć skorygowane zeznania podatkowe, ponieważ zeznania składane były w dwóch Urzędach Skarbowych, wg miejsc zamieszkania...

Po zapoznaniu się z pytaniami podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... wyjaśnia:

Zgodnie z art. 26 b ust. 1,2 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)– w brzmieniu obowiązującym po dniu 01.01.2002 r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 a ust. 1 pkt. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Odliczenie, o którym mowa stosuje się jeżeli kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r. oraz gdy inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego.

W myśl art. 27 a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. (mającym również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku – nowelizacja z dnia 21.11.2001 r. Dz.U.Nr 134, poz.1509), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1 i 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zgodnie z powyższym, jak również z treścią art. 26 b ust. 2 pkt. 7 ustawy z nowej ulgi budowlanej mogą korzystać podatnicy, którzy wcześniej nie dokonywali odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe.

W latach 1995 – 1999 wydatki poniesione przez podatników na spłatę zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do 31 maja 1992 r. kredytów na budownictwo mieszkaniowe, o których mowa w przepisach dotyczących wykupu odsetek od kredytów ze środków budżetu państwa oraz na spłatę odsetek od tych kredytów, podlegały odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem, najpierw na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1994r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U.Nr 5, poz.25), a następnie art. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1996r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 137, poz.638).

Od 2000r. przepisy nie przewidywały możliwości odliczania od dochodu, poniesionych wydatków od zaciągniętych do dnia 31 maja 1992 r. kredytów przez spółdzielnie mieszkaniowe. W myśl uchwały siedmiu sędziów z dnia 16 listopada 1995 r. (sygn. Akt III AZP 34/95) uznano, że wydatki te podlegają odliczeniu od podatku na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Zatem w sytuacji, jeżeli podatnik złoży korekty zeznań rocznych, w których nie wykaże odliczeń z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej i dokona zwrotu otrzymanych z Urzędu nadpłat podatku z przedmiotowego tytułu wraz z odsetkami za zwłokę, będzie mógł skorzystać z tzw. „ulgi odsetkowej” przewidzianej przepisem art. 26b ust.1 pod warunkiem, że małżonek nie korzystał w latach 1992- 2003 z dużej ulgi budowlanej.

Wobec powyższego powinien również złożyć korektę zeznania za 2003 r. bez doliczenia kwoty wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego.

Korekty zeznań podatkowych składa się w Urzędzie Skarbowym zgodnie z aktualnym miejscem zamieszkania podatnika, w myśl art. 18a ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60)

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacji podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj