Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DF/415/MJ/46/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DF/415/MJ/46/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)
ryczałty
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie z tytułu podróży służbowej tj. ryczałty za noclegi i diety (do wysokości limitów) otrzymywane przez kierowców zatrudnionych na umowę o pracę pokonujących trasy na terenie kraju i zagranicą są zwolnione z podatku dochodowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie po rozpatrzeniu wniosku , złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 24.02.2005r. i uzupełnionego w dniu 04.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii –określenia czy wynagrodzenie z tytułu podróży służbowej tj. ryczałty za noclegi i diety (do wysokości limitów) otrzymywane przez kierowców zatrudnionych na umowę o pracę pokonujących trasy na terenie kraju i zagranicą są zwolnione z podatku dochodowego stwierdza, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Korzystając z powyższego przepisu podatnicy, wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 24.02.2005r. wystąpili o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii określenia czy wynagrodzenie z tytułu podróży służbowej tj. ryczały i diety (do wysokości limitów) otrzymywane przez pracowników zatrudnionych na etacie kierowców na umowę o pracę jest zwolnione z podatku dochodowego.W w/w wniosku nie przedstawiono wyczerpującego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska, w związku z powyższym wezwaniem z dnia 03.03.2005r. organ podatkowy wezwał stronę do usunięcia braków w trybie art. 169 ustawy – Ordynacja podatkowa. Braki, o których mowa w przedmiotowym wezwaniu zostały usunięte w dniu 04.03.2005r. Ponadto zostały złożone umowy o pracę z pracownikami.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatnicy prowadzą wspólnie firmę ( spółka małżeńska bez umowy cywilnej) zatrudniając zgodnie z umowami o pracę na pełnym etacie kierowców pokonujących trasy na terenie kraju, Europy i Azji z uwzględnieniem państw powstałych po byłym ZSRR i Jugosławii. Miejsce wykonywania pracy kierowców określono zgodnie z załączonymi kopiami umów o pracę jako : kraj , Europa i Azja oraz państwa powstałe po byłym ZSRR i Jugosławii, a w jednym przypadku nie zostało określone wcale.

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnicy stoją na stanowisku, iż jeżeli pracownikom wykonującym w ich firmie pracę kierowców zostanie wypłacone wynagrodzenie w postaci ryczałtów i diet, powinny one być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku są diety i inne należności za czas:
1)podróży służbowej
2)podróży osoby nie będącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami z zastrzeżeniem ust. 13.

W/w ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera pojęcia podróży służbowej. Definicja podróży służbowej została ujęta w art. 77 tiret 5 § 1 1 ustawy z dnia 26.06.1974r. -Kodeks Pracy (Dz. U z 1998r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) , gdzie określono, iż podróżą służbową jest wyjazd na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałe miejsce świadczenia pracy wynikające z zawartej umowy o pracę.

Z przepisu tego wynika, iż za podróż służbową nie można uznać podróży , która wynika z podstawowych obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy. Ze stosunku pracy zawartego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w umowie wynika, iż pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju (w tym przypadku do przemieszczania się pojazdem samochodowym po kraju i zagranicą) na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem, oraz w czasie i miejscu wyznaczonym przez niego (art. 22 § 1 k.p.). Wobec powyższego wykonywanie pracy w uzgodnionym przez strony miejscu pracy pracownika nie rodzi u pracodawcy obowiązku wypłacania diet , jako ekwiwalentu pieniężnego na pokrycie kosztów podróży służbowej ani świadczeń rozłąkowych.

Świadczenie pracy będzie uznane za wykonane w ramach podróży służbowej jedynie wtedy, gdy odbywa się w miejscu , które według umowy o pracę nie jest miejscem stałego jej wykonywania . Równocześnie ustawodawca nie określił , jak długo może trwać podróż służbowa. Świadczenie pracy będzie uznane za wykonane Praca kierowcy samochodu osobowego czy ciężarowego nie może być identyfikowana z odbywaniem podróży służbowych, a więc z wykonywaniem zadania w terminie i na obszarze określonym przez pracodawcę. Podróż służbowa charakteryzuje się bowiem tym, że:stanowi wyjątkowe zjawisko w kompleksie pracowniczych obowiązkówjej czas nie może być z reguły racjonalnie wykorzystywany dla wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, a w każdym razie pracownik nie jest na ogół- tzn. poza zakresem obowiązku dbałości o dobro pracodawcy- obowiązany do wykonania takiej pracy,pracownik ma swobodę wyboru godziny wyjazdu( powrotu), środka lokomocji, a niekiedy trasy.W pojęciu „typowej” podróży służbowej nie mieści się zatem stałe pokonywanie przestrzeni w związku z wykonywaniem pracowniczych czynności prowadzenia różnych środków lokomocji. W takim wypadku wyjazd środkiem lokomocji z miejsca stałego postoju nie oznacza rozpoczęcia przez pracownika podróży służbowej , a jedynie rozpoczęcie godzin normalnej pracy, chociaż zainteresowany może być równocześnie uprawniony do pobierania w całości bądź w części tzw. świadczeń wyrównawczych przysługujących z tytułu odbywania podróży służbowej( wyrok SN z dnia 08.04.1998r., sygn. Akt I PKN 24/98 , orzeczenie - OSNP 1999/7/239/ z uzasadnieniem).

Zdaniem tutejszego Urzędu nie jest więc podróżą służbową takie wykonywanie zadań roboczych, które polega na ciągłym dokonywaniu pewnych przemieszczeń się pracownika i stanowi tym samym nierozerwalną cechę określonego rodzaju pracy. Wówczas powinniśmy raczej mówić o „ ruchomym miejscu pracy”. Podróżą służbową powinna cechować wyjątkowość w sposobie realizacji zadań wynikających ze stosunku pracy. Tak więc każde przemieszczanie się kierowców w obszarze określonym w umowie o pracę tj. po kraju , Europie i Azji nie ma charakteru wyjazdu poza stałe miejsce pracy, które nie zostało zdefiniowane w umowach, a więc nie jest podróżą służbową. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Państwa firma podpisała umowy o pracę z kierowcami, w których określiła miejsce wykonywania pracy , jako przewóz towarów po kraju , Europie i Azji , a w jednym przypadku w ogóle go nie podała.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony wyżej stan prawny należy stwierdzić, iż jeżeli istotą pracy kierowcy jest ich przemieszczanie się po kraju i za granicą, zatem wyjazdy kierowców nie mają charakteru podróży służbowej .

W związku z powyższym wypłacanie kierowcom diet i ryczałtów za noclegi, jako zwrotu kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem wyjazdów wynikających z umowy o pracę na stanowisku kierowcy, czego nie można utożsamiać z podróżą służbową, nie jest objęte zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 21 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym stanowi składnik wynagrodzenia pracownika podlegający opodatkowaniu.

PODSTAWA PRAWNA

Oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dokonano na podstawie niżej wyszczególnionych przepisów według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń opisanych w stanie faktycznym:
1. art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)
2. art. 22 § 1, art. 77 tiret 5 §1 1 ustawy z dnia 26.06.1974r. -Kodeks Pracy (Dz. U z 1998r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) ,



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj