Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
PDII/415/1/11/6/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/1/11/6/05
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy mając orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu umiarkowanym (dawniej II grupa) na narząd ruch można odliczyć od podatku za rok 2004 zakup podkładu terapeutycznego o symbolu SWW/PKWiU 17.40.11.


Zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od dochodu przed opodatkowaniem można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawą.

Za wydatki te uważa się m. in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art. 26 ust. 7a pkt 3 cyt. ww. ustawy).

Pod wskazanym przez Podatnika symbolem SWW/PKWiU 17.40.11 - w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zostały sklasyfikowane koce (z wyjątkiem kocy elektrycznych) i pledy turystyczne, których nie można zaliczyć do sprzętu, narzędzi lub urządzeń technicznych, niezbędnych w rehabilitacji.

Zgodnie z definicjami znajdującymi się w słowniku języka polskiego - sprzęt, narzędzia, czy urządzenia techniczne winny mieć użytkowy charakter umożliwiający wykonywanie określonych czynności lub ułatwiających pracę.

Wobec powyższego dokonanego przez Podatnika zakupu podkładu terapeutycznego nie można zaliczyć do jakiegokolwiek z przedmiotów wymienionych w przepisie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, dla skorzystania przez podatnika z tej ulgi koniecznym jest, aby zakupiony sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne cechowało się indywidualnym przeznaczeniem, niezbędnością w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej bądź ułatwiło wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawnością. Koce natomiast mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby niepełnosprawne jako przydatne w rehabilitacji leczniczej, ale również przez tzw. powszechnego odbiorcę do celów z tą rehabilitacją nie związanych.

W świetle opisanego we wniosku stanu faktycznego, zakup koca o SWW/PKWiU 17.40.11, nazwanego przez producenta podkładem terapeutycznym, nie podlega w 2004 r. odliczeniu od dochodu w ramach wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj