Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD3/415-22a/BR/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/415-22a/BR/05
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
umowa o dzieło
wynagrodzenia
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
- dotyczy potrącania zaliczek na podatek dochodowy od zawartych umów o dzieło.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku płatnika X z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania:

  • dochodów z tytułu umowy o dzieło finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy Programu Współpracy Przygranicznej PHARE, zawartych z osobą fizyczną z Litwy wykonującą usługi tłumacza - postanawia uznać stanowisko strony w tym zakresie zawarte we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 4 kwietnia 2005 r. płatnik "M." zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych następujących dochodów sfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy Programu Współpracy Przygranicznej PHARE:

  1. z tytułu umów o dzieło zawartych z osobami fizycznymi nie będącymi pracownikami płatnika, wykonującymi pracę wykładowców i terapeutów,
  2. z tytułu umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną z Litwy wykonującą usługi tłumacza.

Podatnik przedstawiając stan faktyczny podał następujące informacje:

  1. MOPS zawarł umowę grantową z Euroregionem Bałtyk na zrealizowanie projektu „Elbląska Szkoła Pracy Socjalnej – przeciw marginalizacji i społecznemu wykluczeniu”,
  2. w ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty przez terapeutów i wykłady przez wykładowców – nie będącymi pracownikami "M.", z którymi zostaną zawarte umowy o dzieło,
  3. umowa o dzieło zostanie zawarta także z tłumaczem – osobą fizyczną z Litwy,
  4. zapłata za wykonane usługi nastąpi ze środków bezzwrotnej pomocy Programu Współpracy Przygranicznej PHARE, środki te znajdują się na wyodrębnionym rachunku bankowym.

"M." zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z powyższym powinien potrącić zaliczki na podatek dochodowy od zawartych umów o dzieło.

Zdaniem płatnika wypłacone w ramach programu wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło nie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym jako płatnik powinien od ww. wynagrodzeń pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W związku z tym, że przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji obejmuje swym zakresem sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń:
- wykładowców i terapeutów,
- tłumacza

który w przypadku finansowania wynagrodzeń tych osób ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest różny – organ podatkowy wyda dwa odrębne postanowienia w przedmiotowej sprawie.
Postanowienie niniejsze dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia osoby fizycznej z Litwy wykonującej usługi tłumacza w ramach projektu finansowanego ze środków Programu Współpracy Przygranicznej PHARE.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W przedmiotowej sprawie beneficjentem bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest "M.", który realizuje z tych środków projekt „Elbląska Szkoła Pracy Socjalnej – przeciw marginalizacji i społecznemu wykluczeniu”. Usługi tłumacza, które zostaną sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zostaną wykonane przez osobę fizyczną z Litwy, z którą zostanie zawarta umowa o dzieło.
W takiej sytuacji zwolnione od podatku dochodowego w świetle wyżej przytoczonych przepisów są wyłącznie dochody osób, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy, w tym przypadku z "M.", a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego.
Natomiast dochody osób, które w ramach powyższego projektu wykonują prace o charakterze pomocniczym, jak usługi tłumacza wykonane przez osobę fizyczną z Litwy podlegają opodatkowaniu.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Mając powyższe na uwadze zgodnie z art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stanowisko strony w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z tytułu umowy o dzieło finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy Programu Współpracy Przygranicznej PHARE, zawartych z osobą fizyczną z Litwy wykonującą usługi tłumacza - postanawia uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z § 2 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Powyższa interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o obowiązujące w dniu wydania niniejszego postanowienia przepisy prawa podatkowego. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z ww. przepisu, organ odwoławczy, zgodnie z art. 228 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej pozostawia zażalenie bez rozpatrzenia.
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wys. 5,00 zł od wniosku oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj