Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-951/04/CIP/01
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-951/04/CIP/01
Data
2004.08.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z następującymi pytaniami:
1. Czy w świetle ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) dopuszczalne jest wystawienie faktury korygującej VAT RR do faktury VAT RR i jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca VAT RR?
Zdaniem Podatnika do faktury VAT RR można wystawić fakturę korygującą, ponieważ w ustawie o VAT brak jest przesłanek wskazujących na to, że obrót towarowy prowadzony z rolnikiem ryczałtowym pozbawiony jest tej możliwości. Zasady wystawiania faktur korygujących VAT zawarte zostały w § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) i nabywca może wystawić fakturę korygującą do faktury VAT RR, która powinna zawierać oznaczenie „faktura korygująca” oraz spełniać wszystkie pozostałe wymogi wynikające we wskazanych paragrafach.
2. W jaki sposób należy rozliczyć i kiedy ująć fakturę korygującą VAT RR w deklaracji VAT-7 w przypadku zwiększenia lub zmniejszenia wartości faktury?
Podatnik powołując się na art. 33b ust. 4 ustawy o VAT uważa, że korekty faktur VAT RR będą wpływać na zmniejszenie lub zwiększenie podatku naliczonego jednakże może to nastąpić przy spełnieniu następujących warunków:
- nabywca posiada podpisaną przez dostawcę kopię faktury korygującej VAT RR,
- nabywca dokonał zapłaty kwoty zwiększającej fakturę VAT RR na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego,
- w dokumencie zapłaty podano numer i datę wystawienia faktury korygującej VAT RR.
Zdaniem Podatnika:
- podwyższenie podatku naliczonego u nabywcy powinno być uwzględnione w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc, w którym kwota wynikająca z korekty została przekazana na konto rolnika, ponieważ warunkiem odliczenia podatku naliczonego VAT RR u nabywcy jest zapłata zobowiązania wynikającego z tej faktury;
- zmniejszenia wartości zakupu produktu rolnego wykazanego na fakturze VAT RR i zmniejszenia podatku naliczonego u nabywcy, uwarunkowane jest posiadaniem przez nabywcę podpisanej przez obie strony transakcji kopii faktury korygującej VAT RR i dokonania zapłaty.


Stan faktyczny

Podatnik dokonuje zakupu zbóż od rolników ryczałtowych. Cena uwzględnia parametry jakościowe zboża takie jak – poziom wilgotności, poziom zanieczyszczenia, zawartość glutenu, które są ustalane w kontrakcie zawartym z rolnikiem - producentem. W przypadku gdy parametry jakościowe zboża odbiegają od parametrów ustalonych w kontrakcie, podatnik ma prawo do dokonania potrąceń z ceny. Ze względu ma wydłużoną procedurę badania zboża występuje sytuacja, że w dniu wystawienia faktury VAT RR brak jest wszystkich parametrów jakościowych niezbędnych do ustalenia właściwej ceny.

Po otrzymaniu wyników analizy jakości zboża może okazać się, że jest gorsza lub lepsza, to zgodnie z postanowieniami kontraktu podatnik może podwyższyć lub obniżyć cenę.

Ocena prawna stanu faktycznego

Przepisy art. 33a – 33c ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm., która obowiązywała do dnia 30.04.2004r.), określały zasady nabycia przez podatnika podatku od towarów i usług produktów rolnych od rolnika ryczałtowego.

Zasady sporządzania i przechowywania faktur VAT RR zostały szczegółowo zdefiniowane w z art. 33b ww. ustawy, jednocześnie nie została wydana delegacja ustawowa upoważniająca Ministra Finansów do określenia w przepisach wykonawczych dodatkowych regulacji w stosunku do faktur VAT RR.

Wydane na mocy delegacji zawartej w art. 32 ust. 5 ww. ustawy o VAT rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 z późn. zm.) w § 34 - § 51 określało zasady wystawiania i przechowywania faktur oraz not korygujących.

W odniesieniu do faktur VAT, to zasady wystawiania faktur korygujących zawarte zostały w § 41 i § 42 ww. rozporządzenia, jednakże ustawodawca nie określił jednak na wprost, czy zasady te mają również zastosowanie do faktur VAT RR.

Celem wystawiania faktur korygujących jest przede wszystkim usuwanie nieprawidłowości, które wystąpiły w fakturach pierwotnych, jak również uaktualnienia dokumentów w związku ze zmianą cen sprzedawanych towarów, udzieleniem rabatów.

Ustawa o VAT nie zawiera przesłanek wskazujących na to, iż obrót towarowy prowadzony przez podatnika z rolnikami ryczałtowymi powinien być pozbawiony możliwości korygowania faktur VAT RR.

Zgodnie z zasadą wynikająca z art. 33b ustawy o VAT, obowiązek wystawienia faktury VAT RR spoczywa na podatniku podatku od towarów i usług, który nabył produkt rolny od rolnika ryczałtowego.

Jak wynika z § 41 i § 42 rozporządzenia fakturę korygującą wystawia sprzedawca, czyli podmiot, który sporządził pierwotną fakturę. W danym przypadku skoro podatnik nabywca wystawia fakturę VAT RR, to on również powinien być uprawniony do wystawienia faktury korygującej.

Mając na uwadze ww. przepisy, fakturę korygującą do faktury VAT RR wystawia podatnik nabywca produktu rolnego. Wystawiona faktura korygująca VAT RR powinna zawierać oznaczenie „FAKTURA KORYGUJĄCA” lub „KOREKTA” analogicznie jak w przypadku korekty faktury VAT.

Faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę wystawienia,
  2. dane zawarte w fakturze VAT RR, której dotyczy faktura korygująca określone w art. 33b ust. 2 pkt 1 – 6 ww. ustawy o VAT,
  3. kwotę podwyższenia ceny bez podatku,
  4. kwotę podwyższenia zryczałtowanego podatku,
  5. czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawienia faktury korygującej lub podpis oraz imię i nazwisko tej osoby.

Faktura korygująca dotycząca obniżenia ceny produktów rolnych powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę wystawienia,
  2. dane zawarte w fakturze VAT RR, której dotyczy faktura korygująca określone w art. 33b ust. 2 pkt 1 – 6 ww. ustawy o VAT,
  3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu (obniżenia ceny),
  4. kwotę zmniejszenia zryczałtowanego podatku,
  5. czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawienia faktury korygującej lub podpis oraz imię i nazwisko tej osoby.

Następnie fakturę korygującą należy przekazać rolnikowi ryczałtowemu, który powinien potwierdzić odbiór, a wynikającą z korekty różnicę (w przypadku podwyższenia ceny) należy przekazać na konto rolnika.

W przypadku faktur VAT RR podatek należny to kwota zryczałtowanego podatku, która jest jednocześnie podatkiem naliczonym w wystawcy faktury, a więc faktura korygująca VAT RR rzutuje na sposób rozliczenia podatku VAT (z faktury pierwotnej). Korekta faktur VAT RR wpływa wyłącznie na zmianę (zmniejszenie lub zwiększenie) podatku naliczonego u nabywcy towaru. Nie może więc wystąpić sytuacja określona w § 41 ust. 4 rozporządzenia, czyli zmniejszenie podatku należnego u sprzedawcy towaru.

Wystawca faktury VAT RR jest jednocześnie nabywcą towaru, tak więc za datę otrzymania faktury przyjmuje się datę jej wystawienia.

Na podstawie art. 33b ust. 4 ustawy o VAT:

  • podwyższenie podatku naliczonego u nabywcy (wystawcy faktury korygującej VAT RR) powinno być uwzględnione w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc, w którym kwota wynikająca z korekty została przekazana na konto rolnika, tj. nie później niż 14 dni od dnia wystawienia faktury korygującej, z wyjątkiem przypadku zawarcia umowy z podmiotem nabywającym produkty rolne na dłuższy termin płatności,
  • w przypadku korekty zmniejszenia wartości zakupu produktu rolnego wykazanego na fakturze VAT RR i zmniejszenia podatku naliczonego u nabywcy, uwarunkowane jest posiadaniem przez nabywcę podpisanej przez rolnika ryczałtowego kopii faktury korygującej VAT RR. Mając na uwadze obowiązujące uregulowania prawne w okresie obowiązywania ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), która utraciła moc z dniem 01.05.2004r, przedstawione stanowisko przez Podatnika należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj