Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1313/04/CIP/01
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1313/04/CIP/01
Data
2004.08.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dotacja
obowiązek podatkowy
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o wyjaśnienie czy otrzymana na powyższe przedsięwzięcie dotacja jest obrotem i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto zapytuje czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia.
Zdaniem Podatnika otrzymana dotacja nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega podatkowi od towarów i usług.
W ocenie Podatnika można odliczyć podatek VAT zawarty w fakturach dokumentujących wydatki związane z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia.


Stan faktyczny:

Podatnik otrzymał dotację w ramach Funduszu Dotacji Inwestycyjnych PHARE 2001. Otrzymana dotacja ma być przeznaczona na zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu komputerowego wspomagającego zarządzanie firmy oraz zakup urządzeń produkcyjnych. Sfinansowanych dotacją zostanie 25% kosztów kwalifikowanych. Uruchomienie dotacji nastąpi po poniesieniu wydatków i przedstawieniu rozliczenia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku dofinansowania należy zatem określić, czy miało ono bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami. Do stwierdzenia, że dana dotacja (subwencja) zaliczana jest do podstawy opodatkowania, niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną towaru lub usługi. W takich bowiem przypadkach dotacja (subwencja) stanowi obok ceny uzupełniający ją element i zaliczana jest do podstawy opodatkowania.

Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje (subwencje) są, czy też nie są opodatkowane, będą szczegółowe warunki jej przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, jak również otrzymane dotacje celowe na inwestycje, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym brak jest bezpośredniego związku pomiędzy otrzymaną dotacja, a konkretną dostawą lub świadczeniem usług, omawiana dotacja nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy, w związku z tym nie stanowi podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 12.

Dla skorzystania z tego prawa koniecznym jest spełnienie warunków ustawowych. Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 w/cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłoby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednocześnie, zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy, ustanowiony w art. 88 ust. 1 pkt 2 zakaz odliczania podatku z tytułu nabycia towarów i usług , w przypadku gdy wydatki na ich nabycie nie mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jeśli zatem zakupione środki trwałe służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj