Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PDII0090/1/27/588/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII0090/1/27/588/05
Data
2005.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
ulga mieszkaniowa
zaliczenie na poczet zaległości podatkowej


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć na poczet zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości kwotę ulgi mieszkaniowej, która nie znalazła pokrycia w podatku za rok 2004 ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że w 2003 r. dokonał sprzedaży mieszkania własnościowego, które było nabyte w 1999 r. Ze sprzedaży uzyskał przychód w wysokości 60.000,00zł. Podatnik złożył oświadczenie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe. W tym samym roku podatnik nabył mieszkanie własnościowe za kwotę 45.000,00zł, ponosząc przy tym koszty opłaty notarialnej oraz koszty pośrednictwa w łącznej wysokości 3.744,44zł, zatem łącznie wydatkował kwotę 48 744,44zł. Pozostała zatem do wydatkowania kwota 11.255,60zł. Następnie podatnik dokonał zamiany zakupionego mieszkania własnościowego na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które remontował.
W latach 2003 - 2004 podatnik poniósł wydatki na remont tego lokalu w wysokości 6.815,27zł, co uprawniało podatnika do pomniejszenia podatku w tych latach o łączną kwotę 1.294,90zł.
W zeznaniu za 2004 rok podatnik wykazał łącznie do odliczenia kwotę 2.596,72zł. Kwota ta uwzględnia również kwotę 1.301,81zł nie odliczoną od podatku w latach poprzednich. Ze względu na niskie dochody po złożeniu zeznania za 2004 r. kwota nadpłaty wynosi 170,00zł, natomiast kwota, która nie znalazła pokrycia w podatku za 2004 r. wynosi 2.596,72zł. Ponieważ wydatki na remont spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie mogą stanowić podstawy do zwolnienia od podatku dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, pozostaje niewydatkowana kwota w wysokości 11.255,56zł, od której podatnik będzie zobowiązany zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%.

Podatnik pyta, czy jest możliwe zaliczenie niezrealizowanej ulgi mieszkaniowej na poczet podatku ze sprzedaży nieruchomości. Zdaniem podatnika, ze względu na ważny interes podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego może zaliczyć niezrealizowaną kwotę ulgi mieszkaniowej na poczet należnego zryczałtowanego podatku ze sprzedaży nieruchomości.
Naczelnik Urzędu Skarbowego zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem § 2.
Natomiast za nadpłatę, zgodnie z art. 72 § 1 tej ustawy, uważa się kwotę:
1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,
2. podatku pobranego przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej,
3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej,
4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
Dla podatników podatku dochodowego, stosownie do postanowień art. 73 § 2, nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.
Jak wynika z powyższego, zaliczyć na poczet zaległości bądź bieżących zobowiązań można nadpłatę. Nadpłatę stanowi kwota nadpłaconego podatku, a w podatku dochodowym od osób fizycznych kwota nadpłaty wynika z zeznania rocznego. W związku z tym kwota ulgi mieszkaniowej, która nie znalazła pokrycia w podatku nie stanowi nadpłaty i nie może być zaliczona na poczet innych zobowiązań podatkowych.
Żaden inny przepis Ordynacji podatkowej również nie uprawnia Naczelnika Urzędu Skarbowego do zaliczenia niezrealizowanej kwoty ulgi mieszkaniowej na poczet innych zobowiązań podatkowych ze względu na ważny interes podatnika.
Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj