Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOW/423/2/P/ 1/05/GD
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOW/423/2/P/ 1/05/GD
Data
2005.03.03



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Która strona czynności cywilnoprawnych powinna złożyć deklarację PCC-1, oraz kto i w jakiej wysokości powinien zapłacić podatek od umowy sprzedaży wierzytelności?


Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Spółka nabyła za kwotę 490.000,00 zł wierzytelność na mocy umowy o przelew wierzytelności zawartej w dniu 17.12.2004 r. z Elektrociepłownią w Z. - jako zbywcą. Zdaniem wnioskodawcy podatek od czynności cywilnoprawnych winien zapłacić nabywca, a za podstawę opodatkowania należy przyjąć uzyskany zysk.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Stosownie do art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Obowiązkiem podatkowym, w myśl art. 4 tej ustawy, jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych podatnikami są strony czynności cywilnoprawnych, a w odniesieniu do czynności polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce posiadającej osobowość prawną - ta spółka (art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zatem z zestawienia treści wskazanych przepisów wynika jednoznacznie, że podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych są strony tej czynności jako podatnicy dokonując samoobliczenia należnego podatku w zgodnie z powołanymi przepisami.

Podstawę opodatkowania praw majątkowych jakimi są wierzytelności pieniężne stanowi zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit.c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa prawa majątkowego będącego przedmiotem umowy, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) cytowanej ustawy stawka podatku od umowy sprzedaży praw majątkowych - w tym wypadku wierzytelności wynosi 1%.

W świetle powyższego podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy o przelew wierzytelności - mającej charakter umowy sprzedaży, stanowi wartość nabytego prawa majątkowego ustalona według cen rynkowych na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj