Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pułtusku
1423/PPM/443-4/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1423/PPM/443-4/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Pułtusku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
najem
podatek naliczony
remonty


Pytanie podatnika
Zastosowanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa pomniejszania kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących utrzymaniu bezpłatnych mieszkań i osad leśnych uprawnionym pracownikom nadleśnictwa oraz braku obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej na wartość czynszu nieodpłatnego dotyczącego tych mieszkań i osad leśnych.


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 ust. 1 w związku z art. 14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego p o s t a n a w i a uznać jako prawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22.02.2005r w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa pomniejszania kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących utrzymaniu bezpłatnych mieszkań i osad leśnych uprawnionym pracownikom nadleśnictwa oraz braku obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej na wartość czynszu nieodpłatnego dotyczącego tych mieszkań i osad leśnych.

UZASADNIENIE W dniu 22.02.2005r. do tutejszego organu wpłynął wniosek Nadleśnictwa ... (uzupełniony pismem z dnia 25.02.2005) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Nadleśnictwo ... jako jednostka organizacyjna Lasów Państwowych na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.09.1991r. - o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. nr 56, poz. 679 ze zmianami) ma obowiązek udostępnić pracownikom Służby Leśnej bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko oraz charakter pracy są związane z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Wykaz stanowisk i zakres uprawnień do przyznawania bezpłatnych mieszkań i osad określa zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 14 marca 1995r. (MP nr 15, poz. 180) wydane na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy.

Nadleśnictwo stoi na stanowisku, że nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej w związku z nieodpłtnym udostępnianiem w/w lokali i osad pracownikom. Zdaniem podatnika świadczone usługi wynajmu realizowane na podstawie w/w przepisów dotyczą działalności prowadzonej przez Nadleśnictwo i nie są świadczeniem na potrzeby osobiste pracowników, co oznacza, że nie są świadczeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Strona uważa, że ma prawo odliczać w całości VAT naliczony, dotyczący utrzymania i remontów mieszkań i osad leśnych oddanych w nieodpłatny najem uprawnionym pracownikom i nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej na wartość czynszu nieodpłatnego dotyczącego w/w lokali i osad leśnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej powołanym artykule, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, - wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynnosci, w całości lub w części.

W myśl art. 8 ust.1 przez świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,- świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.Czynności zawarte w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dokumentuje się między innymi fakturami wewnętrzymi VAT .

Obowiązek przekazania nieodpłatnie pracownikom Służby Leśnej mieszkań i osad leśnych na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach związany jest bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie służy celom osobistym pracowników. Zatem art. 7 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania, wobec czego wartość czynszu dot. nieodpłatnego udostępniania lokali mieszkalnych także nie podlega dokumentowaniu fakturą wewnętrzną .Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie określone przywileje pracowników zatrudnionych w Nadleśnictwie, obowiązek powyższych czynności nie wystąpiłby.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że czynność przekazania lub zużycia przez podatnika towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników, jeżeli związana jest bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nawet w sytuacji gdy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów lub towarów i usług, związanych ze świadczonymi nieodpłatnie usługami.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z ktorych nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zapewnienie pracownikom bezpłatnie lokali mieszkalnych, mimo że czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezpośrednio służy działalności opodatkowanej Nadleśnictwa, tym samym poniesione wydatki ( nabycia towarów i usług) związane z remontem lokali mieszkalnych i osad leśnych wynajętych nieodpłatnie uprawnionym pracownikom bezpośrednio służą działalności opodatkowanej Nadleśnictwa. W związku z powyższym podatnik nie traci prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z powyższymi wydatkami.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika we wniosku oraz stan prawny obwiązujący na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. W przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego dotyczącego przedmiotowej sprawy powyższa interpretacja może ulec zmianie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj