Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP.2-448/I/520/04
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.2-448/I/520/04
Data
2005.05.13



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo


Pytanie podatnika
Prowadzę przewóz osób regularny na trasie Lublin – Parczew oraz Lublin – Parczew – Biała Podlaska, do którego wykorzystuję autobusy:Mercedes-Benz Sprinter 312 – ilość miejsc 18,Mercedes-Benz Sprinter 412 – ilość miejsc 27,Volkswagen LT 46 – ilość miejsc 24.Wszystkie pojazdy zostały sprowadzone z Niemiec, przy czym wymienione w poz. 1 i 2 jako samochody ciężarowe i przerobiono je na autobusy zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, natomiast pojazd 3 sprowadzono jako autobus.W związku z powyższym zwracam się z prośbą o prawo do odliczenia podatku naliczonego (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).UZUPEŁNIENIEWyjaśnienia do pisma złożonego w tut. Urzędzie Skarbowym dotyczącego interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym (na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa).Pojazdy wymienione w w/w piśmie są autobusami. Wykorzystuję je wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych tj. działalności gospodarczej – transportu pasażerskiego międzymiastowego (kod PKD 60.21.B).W związku z powyższym zwracam się o interpretację art. 86 ust. 3-5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. czy mam prawo do odliczenia podatku naliczonego, powstałego z zakupu paliwa (oleju napędowego), wykorzystywanego do napędu w/w pojazdów.Moim zdaniem nie należy traktować w/w pojazdów jako samochody osobowe, czyli mam prawo do odliczania podatku naliczonego powstałego z zakupu oleju napędowego.


Na podstawie art. 14b § 2 (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 roku) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) – po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie Nr P-2-443/67/67/04 z dnia 26 sierpnia 2004 roku na złożone zapytanie wyjaśniam co następuje. W myśl postanowień art. 88 ust.1 pkt3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust.3 i 5 ustawy. Pojazdami do których stosuje się powyższe przepisy są zgodnie ze wspomnianym artykułem samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wskazanego w tym przepisie wzoru. Parametry podane we wzorze (tj. dopuszczalną ładowność oraz ilość siedzeń) określa się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.Ograniczeń, o których mowa wyżej nie stosuje się jednak do odliczenia kwot podatku zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do napędu samochodów będących bezsprzecznie samochodami specjalistycznymi, ciężarowymi, autobusami, pojazdami co do których nie ma wątpliwości , że są pojazdami ciężarowymi tj. jeżeli z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone do przewozu towarów lub konstrukcyjnie będących pojazdami, o których mowa w art. 86 ust.4 pkt2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.Należy ponadto stwierdzić, że z powołanych przepisów nie wynika aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj