Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD I 0090/1/8/05/DS
z 12 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 0090/1/8/05/DS
Data
2005.03.12



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
Z treści złożonego wniosku wynika, że rok podatkowy w Spółce rozpoczął się 01.10.2003 r. i trwa 15 miesięcy do 31.12.2004 r. Dla niektórych środków trwałych (zgodnie z art. 16k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) znajdujących się w ewidencji przyjęto degresywną metodę amortyzacji. W załączniku Nr 1 do ww. ustawy podano wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych, które to stawki, zdaniem Spółki, należy traktować jako procentowe zużycie środków trwałych w ciągu kolejnych 12 miesięcy (rok jako miara czasu). W związku z powyższym, zdaniem Spółki, w celu określenia rocznego odpisu amortyzacyjnego w przyjętym roku podatkowym (15 miesięcy), Spółka powinna zastosować stawkę określoną w załączniku Nr 1, podzielić przez 12 miesięcy i pomnożyć przez 15 miesięcy. Co za tym idzie, odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody degresywnej w 2005 r. Spółka dokona od wartości początkowej środka pomniejszonej o odpisy dokonane zgodnie z art. 16k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wyżej opisanym wyliczeniem.
Spółka uważa, iż stawki podane w załączniku Nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą odnosić się do roku podatkowego, gdyż byłoby to krzywdzące w stosunku do podatników, którzy mają rok podatkowy dłuższy niż 12 miesięcy, natomiast stwarzałoby preferencje dla podatników, którzy mają krótszy niż 12 miesięcy rok podatkowy.


Zawarte w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik Nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), stawki są rocznymi stawkami amortyzacyjnymi. Stosownie do art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy lub, jeżeli podatnik postanowi inaczej, okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. Uznać zatem należy, iż zasadą generalną jest to, że rok podatkowy trwa 12 miesięcy, tylko w wyjątkowych okolicznościach okres ten może być albo skrócony, albo wydłużony. Z powyższego można zatem wywieść, iż roczne stawki amortyzacyjne dotyczą właśnie 12 miesięcznego okresu. Stąd w przypadku trwania roku podatkowego, krócej lub dłużej niż 12 miesięcy, należy odpowiednio określić ten odpis. I jak w przykładzie opisanym przez Spółkę – 15 miesięcznym roku podatkowym – należy stawkę roczną podzielić przez 12 i pomnożyć przez 15 (ilość miesięcy w roku podatkowym).

Zatem należy stwierdzić, że stanowisko Spółki przedstawione w powołanym na wstępie piśmie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj