Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/T-31/15/2005
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/T-31/15/2005
Data
2005.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
najem
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
ryczałty
współwłasność


Pytanie podatnika
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
Z treści żądania wynika, że wnioskodawca wraz z małżonką jest współwłaścicielem 90% powierzchni budynku, 10% stanowi własność córki. W budynku znajduje się wynajmowany lokal użytkowy, z wynajmu którego pożytki do tej pory czerpała jedynie córka - w akcie notarialnym rodzice zastrzegli takie prawo i opłacała podatek z tytułu najmu na zasadach ogólnych. Obecnie jednak wnioskodawca zamierza sporządzić nową umowę najmu, w której on będzie wynajmującym. Natomiast pomiędzy współwłaścicielami zostanie spisana umowa, określająca, iż całość pożytków z najmu przedmiotowego lokalu będzie pobierał wnioskodawca. Najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak również wynajmowany lokal nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą.
W związku z powyższym podatnik prosi o odpowiedź na pytanie czy wymagane oświadczenie o wyborze opodatkowania całości przychodów z najmu w formie ryczałtu przez jednego z małżonków mogłoby być zmodyfikowane w jego sytuacji jak niżej:
Oświadczenie:
Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako współwłaściciele lokalu będącego przedmiotem najmu decydujemy iż od ....2005 roku przychody z najmu będzie osiągał -wymienione nazwisko wnioskodawcy- i będą one w całości przez niego opodatkowane.
Podpisy współwłaścicieli

Stanowisko podatnika:
Ponadto w treści żądania wnioskodawca zawarł również stwierdzenie, iż przypuszcza, że oświadczenie o wyborze ryczałtu dla opodatkowania najmu i zawiadomienie o wyborze opłacania ryczałtu co kwartał mogłoby być zgodne z obowiązującym wzorem (bez modyfikacji).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Organ podatkowy biorąc pod uwagę stan prawny oraz przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny zważył co następuje:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) warunkiem skorzystania z opodatkowania przychodów z najmu lokalu jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia osiągania przychodów, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Wnioskodawca w przedstawionym wzorze oświadczenia o wyborze formy opodatkowania powołuje się na art. 12 ust. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z brzmieniem którego wybór zasady opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W myśl ust. 6 tego artykułu małżonkom osiągającym przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy (najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa itp.) przychody te określa się po połowie, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
W opinii organu podatkowego nie można przyjąć, iż w rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją, ponieważ małżonkowie nie są jedynymi właścicielami lokalu, trzecim współwłaścicielem jest córka. A zatem nie można się powołać na art. 12 ust. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który dotyczy tylko małżonków.
Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że ustawodawca nie określił żadnego obowiązującego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania całości przychodów przez jednego ze współwłaścicieli. Niemniej jednak w treści oświadczenia muszą być zawarte niezbędne informacje, o których mowa w cytowanym wyżej art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym tj. oznaczenie stron, zawiadomienie o fakcie osiągania przychodów z najmu, moment uzyskania pierwszego przychodu, wybór formy opodatkowania. Oświadczenie powinno także czynić zadość ogólnym wymogom jakie powinno spełniać podanie (art. 168 § 2, § 3 Ordynacji podatkowej).
Odnosząc się do przykładu oświadczenia zamieszczonego we wniosku należy stwierdzić, iż przywołane przepisy prawa materialnego (tj. podstawa prawna sporządzenia oświadczenia) są nieprawidłowe.
Co do zawartego stwierdzenia w treści żądania odnośnie zawiadomienia o wyborze opłacania ryczałtu co kwartał należy zauważyć, iż wnioskodawca nie żąda zajęcia stanowiska przez organ podatkowy w kwestii możliwości opłacania co kwartał ryczałtu z tytułu najmu.
Mając na uwadze powyższe organ podatkowy uznał stanowisko strony jako nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj