Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/DDz/415-9/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/DDz/415-9/05
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego częściowo w drodze zniesienia współwłasności ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity), w związku z Pani wnioskiem z dnia 30.03.2005r. uzupełnionym w dniu 18.04.2005r. (data wpływu – 19.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz.

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko zawarte w w/w piśmie jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 30.03.2005r. uzupełnionym w dniu 18.04.2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w dniu 01.08. 1997r. nabyła Pani będąc w związku małżeńskim z Panem D. B. na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej lokal mieszkalny wraz z prawami z nim związanymi w miejscowości X przy ul. Y.

W dniu 18.04.2000r. aktem notarialnym zawarła Pani umowę majątkową małżeńską wyłączającą wspólność ustawową.

Dnia 25.05.2000r. aktem notarialnym została zawarta umowa zniesienia współwłasności w/w lokalu mieszkalnego.Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie tj. bez spłaty na rzecz D. B.. Na podstawie w/w aktu notarialnego Sąd Rejonowy w miejscowości X . Wydział Ksiąg Wieczystych dokonał wpisu prawa własności do w/w lokalu mieszkalnego wraz z prawami z nim związanymi na rzecz Pani.

W dniu 04.03.2005r. aktem notarialnym sprzedała Pani za kwotę 35.000,00zł prawo do w/w lokalu mieszkalnego wraz z udziałem we wspólnych częściach budynku i w nieruchomości na której znajduje się dom.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. uprzejmie informuje:

W związku ze zniesieniem współwłasności w dniu 25.05.2000r. nastąpiło nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowiła przedmiot współwłasności.

W wyniku zniesienia współwłasności stała się Pani jedynym właścicielem lokalu mieszkalnego wraz z prawami z nim związanymi i doszło do nabycia przez Panią własności w rozumieniu art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Biorąc powyższe pod uwagę przychód ze sprzedaży w/w lokalu mieszkalnego w #189; części nabytej na podstawie umowy kupna sprzedaży w dniu 01.08.1997r. będzie zwolniony od podatku dochodowego, albowiem odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od daty nabycia.Pozostała #189; część nabyta w dniu 25.05.2000r. tj. w dniu zniesienia współwłasności stanowić będzie źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg zasad określonych w art. 28 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba, że przychód ze sprzedaży zostanie w okresie dwóch lat od dnia dokonania tej sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a tj.:

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej :budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,na przebudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lubzgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa )

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj