Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-4-415/36/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-4-415/36/05
Data
2005.04.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
ulga odsetkowa
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
1.Czy możliwe jest odliczenie w 2004r. odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy przeniesienie własności lokalu nastąpiło w 2004r.?
2. W jakim czasie przysługuje prawo do korzystania z ulgi odsetkowej?
3.Jaki jest limit odliczenia z ww. tytułu?


Podatnicy w listopadzie 2003r. podpisali umowę przedwstępną z developerem i wpłacili własne środki finansowe na poczet lokalu mieszkalnego w budowanym budynku wielorodzinnym. W grudniu 2003r. podpisana została umowa kredytowa, w której stronami byli podatnicy oraz ich córka (jako młoda osoba gwarantowała przed bankiem ciągłość spłat kredytu w razie zdarzeń losowych), z bankiem na kredyt hipoteczny, który został przekazany na konto developera w dwóch transzach. Od stycznia 2004r. podatnicy zaczęli spłacać odsetki od udzielonego kredytu. Budowa trwała od czerwca 2003r. do czerwca 2004r. Akt notarialny przenoszący prawo własności do lokalu mieszkalnego na podatników został podpisany 09.07.2004r.
Podatnicy oświadczyli, że nie korzystali wcześniej z odliczeń w ramach tzw. "dużej ulgi mieszkaniowej".
Zdaniem podatników:
ad.1 przysługuje im prawo do korzystania z odliczeń od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
ad.2 nie ma ograniczenia czasowego w korzystaniu z tzw. ulgi odsetkowej, tzn. że skoro wzięli kredyt na 15 lat to przez ten okres mogą dokonywać powyższych odliczeń,
ad.3 limit tego odliczenia nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym, jednakże należy zwrócić uwagę, iż podatnikom przysługuje odliczenie kwoty odsetek od kredytu jeśli zostały faktycznie zapłacone przez małżonków i udokumentowane dowodem wystawionym przez bank na osoby uprawnione do skorzystania z odliczenia. Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, iż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne.

ad. 1 Stosownie do treści art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej z zgodnie z art. 26 ust. 1 powyższej ustawy odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi podlegającemu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innymi z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ww. ustawy nie podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania odsetki, od tej części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach związanych z daną inwestycją.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż z powyższej ulgi zgodnie z ust.2 pkt 7 powołanego artykułu, nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w związku z wydatkami na własne cele mieszkaniowe dokonali odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f i pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. Biorąc powyższe przepisy pod uwagę oraz fakt, iż podatnicy spłacają odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup od developera lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym a także to, iż wcześniej nie korzystali z odliczenia o którym mowa w art. 26 b ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikom przysługuje prawo do korzystania z odliczeń od podstawy opodatkowania odsetek od zaciągniętego kredytu hipotecznego.
Z pisma podatników wynika, iż powyższy kredyt został zaciągnięty przez podatników i ich córkę, jednakże kredyt wraz z odsetkami spłacany jest automatycznie z konta wspólnego podatników, którzy są właścicielami powyższego lokalu. Zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 lit.a powołanej wyżej ustawy przedmiotowe odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, ich wysokość i termin zapłaty został udokumentowany dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on wymienionej wyżej inwestycji. Powyższy przepis nie stanowi, iż dowód zapłaty odsetek ma być wystawiony na podatnika, jednakże powinien umożliwić identyfikację osób, które na jego podstawie korzystają z odliczenia.

ad. 2Zgodnie z art. 26 b ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawo do korzystania z powyższej ulgi nabywają podatnicy w roku, w którym dana inwestycja została zakończona. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone przed rokiem w którym została zakończona inwestycja sfinansowana kredytem hipotecznym, wówczas mogą być one odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Ponadto zgodnie z art. 26 b ust. 7 ww. ustawy odsetki, o których mowa zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku podatkowym, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia. Ustawodawca nie określił ostatecznego terminu, do którego przedmiotowa ulga obowiązuje, podatnicy mogą dokonywać odliczeń tak długo, jak długo spłacany jest kredyt.

ad. 3Odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego zgodnie z treścią art. 26b ust. 4 wyżej powołanej ustawy obejmuje wyłącznie odsetki naliczone:
1. za okres począwszy od 01.01.2002r. i zapłacone od tego dnia, z tym że odliczenia tego można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym inwestycja została zakończona.
2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.
W kolejnych następujących po sobie latach podatkowych, kwota o której mowa w ust. 4 pkt 2 powołanego powyżej artykułu, nie może ulec zmniejszeniu. W tym celu dla ustalenia tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy 1m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Brak jest w ustawie o podatku dochodowym innych limitów kwotowych dotyczących wysokości odsetek, jakie mogą zostać odliczone od dochodów.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj