Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
MM-4360-SD-1/2005
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MM-4360-SD-1/2005
Data
2005.03.25



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
termin
ulga mieszkaniowa
zbycie


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca, który skorzystał z ulgi mieszkaniowej z tytułu nabycia w drodze spadku udziału w budynku mieszkalnym, utraci prawo do tej ulgi, jeżeli dokona zbycia nabytego w spadku udziału w tym budynku przed upływem wymaganego pięcioletniego okresu zamieszkiwania, ale nadal mimo zbycia, spadkobierca ten zamieszkiwał będzie w spadkowym budynku?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: przedmiotem nabytego spadku był udział w nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym Organ podatkowy I instancji wydał wobec spadkobiercy decyzję ustalającą podatek od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku. W decyzji tej zastosowano ulgę przewidzianą w art. 16 wym. ustawy o podatku od spadków i darowizn, polegającą na wyłączeniu z podstawy opodatkowania wartości części nabytego w spadku budynku mieszkalnego. W chwili obecnej wnioskodawca, jako współwłaściciel w/w zabudowanej nieruchomości, zamierza dokonać darowizny przysługującego mu udziału we współwłasności tej nieruchomości na rzecz zstępnego, z jednoczesnym zastrzeżeniem na swoją rzecz prawa użytkowania przedmiotu umowy. Z pisma podatnika wynika nadto, że nadal będzie zamieszkiwać w odziedziczonym budynku. W opisanym stanie faktycznym, według podatnika podatek od spadków i darowizn nie wystąpi.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. W myśl art. 16 ust. 1 wym. ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

  1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej,
  2. w drodze spadku przez osoby zaliczone do II grupy podatkowej,
  3. w drodze spadku przez osoby zaliczone do III grupy

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczajacej 110 m kw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 wym. ustawy o podatku od spadków i darowizn ulga, o której mowa powyżej, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn,

2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,

3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,

5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

    - od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

- od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 wym. ustawy o podatku od spadków i darowizn zbycie udziału w budynku mieszkalnym nabytego przez spadkobiercę w drodze spadku i dalsze w nim zamieszkiwanie nie spowoduje utraty ulgi mieszkaniowej. Ulga mieszkaniowa może być zastosowana w stosunku do osób, które spełniają wymogi zawarte w art. 16 ust. 2 wym. ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wśród wymienionych przesłanek ustawodawca nie zawarł zakazu zbycia nabytego prawa.Zasadniczym celem powyższej ulgi jest zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych nabywcy.

Zatem jeżeli zbycie udziału w budynku mieszkalnym, w stosunku do którego spadkobierca nabył wcześniej prawo do ulgi określonej w art. 16 wym. ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie spowoduje zmiany miejsca zamieszkania, wówczas zachowa on prawo do nabytej ulgi.

Dla korzystania przez zbywcę z ulgi na dotychczasowych warunkach ważny jest fakt zamieszkiwania w danym lokalu, tak aby zamieszkiwanie to zaspakajało potrzeby mieszkaniowe podatnika. Bez znaczenia w niniejszej sprawie pozostaje fakt ustanowienia na darowanym udziale w nieruchomości wspomnianego we wniosku prawa użytkowania.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj