Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/3/05/1
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/3/05/1
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
rzeczoznawstwo
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy wykonanie prac rzeczoznawcy majątkowego na podstawie umowy o dzieło stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18 stycznia 2005 r. (data wpływu: 19 stycznia 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 3 lutego 2005 r. (data wpływu: 4 luty 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Na podstawie podanych we wniosku informacji ustalono, że jest Pan rzeczoznawcą majątkowym i członkiem Zespołu Rzeczoznawców przy Stowarzyszeniu. Zajmuje się Pan wyceną nieruchomości, rozliczaniem robót budowlano - montażowych i wydawaniem opinii w tych dziedzinach. Czynności te wykonywane są na podstawie "umowy o dzieło" za co otrzymuje Pan wynagrodzenie.Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za dzialalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust. 2 uznaje się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także dzialalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W art. 15 ust 3 w/w ustawy - obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. określono czynności, których wykonywanie nie jest na gruncie ustawy o VAT uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy. Zaliczono do nich następujące czynności:
1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.).
2. wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taka zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego.

W związku z powyższym aby dana czynność mogła być wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
- przychody z tej czynności muszą być wymienione w art. 13 pkt. 2 - 8 w/w ustawy o podatku dochodowym,
- osoba fizyczna wykonująca daną czynność musi być związana ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecenie co do:
a) warunków wykonania tych czynności
b) wynagrodzenia,
c) odpowiedzialności zlecającego za wykonane czynności.
Nie wystąpienie chociażby jednego z wymienionych elementów powoduje, że dana czynność nie może być wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem VAT.
Zdaniem tutejszego Organu podatkowego wykonywanie prac rzeczoznawcy majątkowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Uprawniony rzeczoznawca majątkowy ponosi samodzialną odpowiedzialność za wykonywaną funkcję (wydaną opinię) i nie ma prawnych możliwości przeniesienia jej na zleceniodawcę zatem należy uznać, iż wykonuje on usługi samodzielnie jako podatnik, o którym mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy o VAT.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Jednocześnie tut. Organ informuje, iż odpowiedź dotycząca drugiego zagadnienia, o którym mowa we wniosku z dnia 19.01.05 (uzupełnionego w dniu 04.02.05 r.) zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od dary doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj