Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-1007/05/KN
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-1007/05/KN
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
obowiązek podatkowy
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza rozpocząć dokonywanie transakcji wewnątrzwspólnotowych polegających na dostawie wyprodukowanych przez niego maszyn dla kontrahenta z Finlandii, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Przed odbiorem maszyn kontrahent będzie uiszczać 50% ustalonej ceny jako zadatek na poczet przyszłej dostawy (reszta płatności po odbiorze towaru). Pytanie podatnika dotyczy konieczności wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie w/w zadatku w transakcjach wewnątrzwspólnotowych oraz stawki podatku od towarów i usług od w/w zdarzenia gospodarczego.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 § 1 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60), art. 20 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zmian.), w związku z wnioskiem z dnia 04.02.2005, uzupełnionym pismem z dnia 10.02.2005, w sprawie udzielenia informacji na temat stawki podatku od towarów i usług oraz konieczności wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zadatku w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie n i e p o t w i e r d z a stanowiska Strony w przedstawionej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 04.02.2005 do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o udzielenie – w trybie art. 14 a powołanej na wstępie ustawy – Ordynacja podatkowa – informacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczący stawki podatku od towarów i usług oraz konieczności wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zadatku w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Ze złożonego wniosku wynika, że podatnik zamierza rozpocząć dokonywanie transakcji wewnątrzwspólnotowych polegających na dostawie wyprodukowanych przez niego maszyn dla kontrahenta z Finlandii, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej. Przed odbiorem maszyn kontrahent będzie uiszczać 50% ceny jako zadatek na poczet przyszłej dostawy. Zdaniem podatnika, w momencie otrzymania zadatku należy wystawić fakturę dokumentującą powyższe zdarzenie gospodarcze, stosując przy tym stawkę podatku VAT w wysokości 0%.


Ustosunkowując się do w/w kwestii Naczelni Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje.


Stosownie do przepisów art. 20 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy o podatku od towarów usług, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Przepis art. 20 ust. 2 cyt. ustawy stanowi, że w przypadku, gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Jednocześnie, zgodnie z art. 20 ust. 3 w/w ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 cyt. ustawy o podatku VAT stosuje się odpowiednio.

Z powyższego wynika, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje także w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, a czynność tę udokumentowano fakturą VAT. Jednakże w omawianym przepisie ustawodawca odwołał się do postanowień art. 19 ust. 12 pkt 2 w/w ustawy o podatku VAT. Zgodnie z tym przepisem, art. 19 ust. 11 (dot. powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania przed wydaniem towaru części należności) stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku , o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT (nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wynikająca z miesięcznej deklaracji VAT-7).

Z powyższych uregulowań wywieść należy, iż aby powstał obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zadatku na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

• musi zostać wystawiona faktura VAT dokumentująca otrzymanie zadatku

• dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie kwoty zwrotu różnicy podatku VAT.

Dostawca ma wówczas prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% - jak dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W przypadku natomiast, gdy w/w warunki nie zostaną spełnione, obowiązek podatkowy od tego zadatku nie powstanie, nie wystąpi też obowiązek potwierdzenia otrzymania zadatku fakturą VAT.

Zdaniem tut. organu podatkowego zatem, w świetle w/w przepisów oraz w odniesieniu do przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej nie wystąpi, jeżeli nie powstanie obowiązek podatkowy w tym zakresie, tzn. nie zostaną spełnione warunki określone w art. 19 ust. 12 pkt 2 powołanej ustawy o podatku VAT.

W kwestii wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zadatku przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów tut. organ podatkowy nie podziela zatem stanowiska Strony w przedstawionej sprawie.

Jeżeli natomiast chodzi o właściwą stawkę podatku VAT od otrzymanego zadatku, tut. organ podatkowy podziela stanowisko Strony co do jej wysokości, tj. 0%, lecz zauważa, że można ją zastosować tylko w sytuacji, gdy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania przedmiotowego zadatku (łączne spełnienie warunków wystawienia faktury oraz przedstawienia zabezpieczenia kwoty zwrotu różnicy VAT).

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże jedynie tut. organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 cyt. ustawy – Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2B, 01-513 Warszawa, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znaczkach skarbowych w wysokości 5 zł od odwołania i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj