Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US-PO-436-1/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PO-436-1/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
lokal mieszkalny
ulga
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy ulga z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje w sytuacji gdy obdarowany sprzeda lokal mieszkalny przed upływem 5 lat od dnia złożenia zeznania, w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2005 roku, który wpłynął w dniu 17 stycznia 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zachowania prawa do ulgi z tytułu zamieszkania – art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. /Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm./ jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 17 stycznia 2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zachowania warunków art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pismem z dnia 24 stycznia 2005 r. organ podatkowy wezwał podatnika do uzupełnienia braków formalnych wniosku, które zostały ostatecznie uzupełnione 14.03.2005 r.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy – Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 14a §2 Ordynacji podatkowej wnioskodawczyni wyczerpująco przedstawiła stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

W dniu 17 grudnia 2004 roku P. … sprzedała lokal mieszkalny nabyty na podstawie umowy darowizny z 12 maja 2004 roku. W terminie do 28 lutego 2005 roku nabędzie lokal mieszkalny położony w …, co jest podyktowane koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych. Mieszkanie to usytuowane jest na parterze budynku mieszkalnego o pow. użytkowej 123,66 m2, w którym już zamieszkuje razem z mężem. Z dodatkowych wyjaśnień wynika, że sprzedaż mieszkania jakie otrzymała w/w w darowiźnie od rodziców podyktowana była koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych polegającą na zwiększeniu powierzchni mieszkania, zmianę kondygnacji oraz miejscowości. P. … sprawuje opiekę nad córką, która jest od urodzenia dzieckiem niepełnosprawnym i wymagającym całkowitej opieki co zostało potwierdzone orzeczeniem o niepełnosprawności. Zmiana warunków mieszkaniowych daje możliwość lepszej organizacji sprawowania opieki nad dzieckiem i dostęp do wyspecjalizowanych ośrodków codziennej rehabilitacji. Lokal mieszkalny chce nabyć razem z mężem.

W trybie art. 14a P. … prosi o udzielenie pisemnej interpretacji – czy taka forma nabycia nie rodzi konieczności zwrotu ulgi z tytułu zamieszkania - art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn... Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż takie nabycie nie rodzi konieczności zwrotu ww. ulgi, gdyż ustawa z dnia 28.VII.1983 r. o podatku od spadków i darowizn – art. 16 pkt 7 nie wyłącza z tego nabycia małżonka.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

    1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej,
    2) w drodze spadku przez osoby zaliczone do II grupy podatkowej,
    3) w drodze spadku przez osoby zaliczone do III grupy podatkowej,
    sprawującej przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy
  • nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 msup2; powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

W myśl art. 16 ust. 2 ulga, o której mowa w ust. 1 ww. ustawy przysługuje osobom, które łącznie spełniają warunki w nim określone, w tym – będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

  1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Warunek określony w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal mieszkalny zostanie zbyty ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Z cytowanych przepisów nie można wyprowadzić zakazu nabycia lokalu lub mieszkania z małżonkiem. Z tych też względów nabycie innego lokalu mieszkalnego w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia razem z mężem nie powoduje utraty ulgi.

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia

Na podstawie art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze, zgodnie z art. 143 Ordynacji podatkowej, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj