Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOI/423/53/05/DW
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOI/423/53/05/DW
Data
2005.03.31



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego


Pytanie podatnika
Czy w świetle zmienionych przepisów art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych darowizny z przeznaczeniem na zakup kompletów strojów piłkarskich dla zawodników klubu podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania ?Czy obdarowany musi wykazać się wpisem do rejestru jako organizacja pożytku publicznego, aby można było dokonać odliczenia przekazanej darowizny?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2005 r. który wpłynął w dniu 21.02.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny dla Klubu Sportowego na zakup kompletów strojów piłkarskich dla zawodników klubu oraz obowiązku wykazania się przez obdarowanego wpisem do rejestru jako organizacja pożytku publicznego w świetle zmienionych przepisów art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie. Spółka w 2004 roku przekazała dla Klubu Sportowego darowiznę z przeznaczeniem na zakup kompletów strojów piłkarskich dla zawodników klubu. W związku z tym pytanie Spółki brzmi :

  • czy w świetle zmienionych przepisów art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych darowizny te podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania ...
  • czy obdarowany musi wykazać się wpisem do rejestru jako organizacja pożytku publicznego, aby można było dokonać odliczenia przekazanej darowizny...

Ponieważ, zdaniem Spółki, odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publiczneg i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i ust. 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu - nie jest wymagane, aby obdarowany posiadał status organizacji pożytku publicznego. Według Spółki odliczenia darowizn funkcjonują przy ustalonych zasadach dokumentowania tych darowizn – dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku innej darowizny niż pieniężna dokument, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. W konkluzji, zdaniem Spółki darowizna przekazana na klub sportowy stanowi podstawę odliczenia od dochodu, gdyż została przekazana na cel – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Ocena prawna stanowiska pytającego. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wyjaśniam, iż w myśl art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3. Do wyżej wymienionych organizacji zalicza się organizacje pozarządowe niebędące jednostkami sektora finansów publicznych (w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych) i niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia (z zastrzeżeniem ust.4). Wykładnia gramatyczna i celowościowa powyższych przepisów wskazuje, iż samo posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego przez organizację pozarządową nie jest niezbędną przesłanką do odliczenia darowizny w trybie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przesłanką konieczną jest prowadzenie przez organizację pozarządową działalności w sferze pożytku publicznego. Warunkiem zatem skorzystania z możliwości odliczenia w/w darowizny jest spełnienie dwóch przesłanek:

1/ darowizna winna być przekazana na cele wymienione w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,

2/ obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 wyżej wymienionej ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Do sfery zadań publicznych, o której mowa w ustawie należą m.in. zadania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Prawo do skorzystania przez Spółkę z odliczenia od dochodu darowizny wpłaconej na rzecz Klubu Sportowego, jako organizacji pozarządowej, niebędącej jednostką sektora finansów publicznych i niedziałającej w celu osiągnięcia zysku, nie jest uzależnione od posiadania przez Klub Sportowy statusu organizacji pożytku publicznego. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj