Interpretacja Urzędu Skarbowego w Janowie Lubelskim
PD/4115-2/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/4115-2/05
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Janowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy działalność gospodarcza w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej oraz pomocy doraźnej w pogotowiu ratunkowym przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę w zakładzie opieki zdrowotnej (w charakterze asystenta oddziału) może być opodatkowana podatkiem liniowym według stawki 19%?


Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego podatnik jest lekarzem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w zakładzie opieki zdrowotnej. Ponadto prowadzi w ramach działalności gospodarczej indywidualną praktykę lekarską, jak również w ramach tej działalności od 1998 r. świadczy usługi "pomoc doraźna" w pogotowiu ratunkowym przy zakładzie opieki zdrowotnej.

Pytanie brzmi:
czy w związku z tym nie utraci prawa do stosowania liniowej 19% stawki podatku?

Zgodnie z oceną wnioskodawcy dyżury w pogotowiu ratunkowym są zupełnie inną czynnością niż praca na oddziale w szpitalu. Potwierdzeniem tego jest obowiązująca klasyfikacja wyrobów i usług, gdzie usługi szpitalne sklasyfikowane są pod symbolem 85.11 PKWiU, natomiast pomoc doraźna lekarska w pogotowiu ratunkowym sklasyfikowana jest pod symbolem 85.14.14 PKWiU.

Oceniając stanowisko wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Od 01.01.2004 r. podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według metody określonej w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W przedstawionej sytuacji decydujące znaczenie ma to czy usługi świadczone w ramach pozarolniczej działalności na rzecz publicznego zakładu opieki zdrowotnej w pogotowiu - odpowiadają czynnościom, które podatnik wykonuje na podstawie umowy o pracę na oddziale w szpitalu. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami podatnik traci prawo do wybranego sposobu opodatkowania dochodu według 19% stawki podatku wyłącznie w sytuacji, jeżeli uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik (lub co najmniej jeden ze wspólników),
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, bądź
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Zasada ta wynika z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu nadanym od dnia 01.01.2004 r. ustawą nowelizującą z dnia 12.11.2003 r. - opublikowaną w Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956). Tym samym nie traci prawa do stawki 19% podatnik, który na rzecz pracodawcy wykonuje inne usługi niż odpowiadające tym czynnościom. W rozpatrywanej sytuacji podatnik zatrudniony jest jako lekarz na oddziale, a ponadto świadczy usługi pomocy doraźnej w pogotowiu ratunkowym. W takim przypadku istotne jest, aby czynności wykonywane w ramach stosunku pracy nie pokrywały się z czynnościami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej.Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu ustawodawca stanowiąc o czynnościach "odpowiadających" wykonywanym wcześniej lub obecnym czynnościom, pozostawił pewien "luz" interpretacyjny. W tej sytuacji zdaniem Naczelnika tut. Urzędu należy odwołać się do przepisów klasyfikacji statystycznej. Mając na uwadze to, że usługi szpitalne sklasyfikowane są pod symbolem 85.11 PKWiU, natomiast pomoc doraźna w pogotowiu ratunkowym sklasyfikowana jest pod symbolem 85.14.14 PKWiU - to nie ma przeszkód aby podatnik korzystał z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj