Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/20/7/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/20/7/05
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
gotówka
koszty uzyskania przychodów
kradzież


Pytanie podatnika
Czy dokonana w wyniku napadu na pracownika firmy kradzież gotówki stanowiącej utargi sklepów przez nieustalonych, w wyniku prowadzonego przez organy ścigania postępowania sprawców, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?


Strona złożyła w dniu 24.01.2005 roku wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedstawiono w nim następujący stan faktyczny:

W wyniku napadu na pracownika firmy, dokonano kradzieży gotówki stanowiącej utargi sklepów przez nieustalonych, w wyniku prowadzonego przez organy ścigania postępowania sprawców.

W opisanym stanie faktycznym strona wnosi o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy wartość skradzionej gotówki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

Strona sformułowała również własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: wartość skradzionej gotówki należałoby zakwalifikować do poniesionych kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 /.../.

Przepis art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm./ zawiera katalog wydatków niestanowiących z mocy ustawy kosztów uzyskania przychodów. Wśród wymienionych w tym przepisie ustawy wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów nie ma strat w środkach obrotowych, zatem co do zasady strata w środkach obrotowych stanowi koszt uzyskania przychodów.Nie stanowi to jednak podstawy do zaliczenia w każdym przypadku strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczenie strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów powinno być każdorazowo oceniane indywidualnie, w aspekcie zarówno:całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika,okoliczności, które spowodowały powstanie straty, udokumentowania strat (np. protokół opisujący zdarzenie, jego datę, przyczynę, dokładne obliczenie wielkości straty, uzupełniony o protokół policji, bądź zgłoszenie do instytucji ubezpieczeniowej), jak również czy podatnik dołożył należytej staranności w celu jej uniknięcia.

Powstała zatem z winy podatnika strata nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu, bowiem nie można zaliczyć do kosztów straty będącej m. in. wynikiem braku staranności, nieracjonalnego działania podatnika bądź nieodpowiedniego udokumentowania.

Jeżeli zatem poniesiona strata w środkach obrotowych związana z kradzieżą gotówki, powstała w trakcie racjonalnego działania podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w celu osiągnięcia przychodów, nastąpiła bez winy podatnika oraz została prawidłowo udokumentowana można wówczas zaliczyć wartość poniesionej straty do kosztów uzyskania przychodów, poprzez konto straty nadzwyczajne.

Zatem w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku z dnia 24.01.2005 roku, o ile uwzględnione zostaną przez stronę warunki o których mowa wyżej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj