Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PB III/415/32/EB/05/PDOF/220
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB III/415/32/EB/05/PDOF/220
Data
2005.04.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
polisa ubezpieczeniowa


Pytanie podatnika
1 /.Czy należy odprowadzić należny podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej w roku 2004 kwoty w wysokości 7.237,71 zł. stanowiącej wartość odstąpienia ,która powstała w wyniku rozwiązania umowy ubezpieczenia ?


Pismem z dnia 10.03.2005r. ( data wpływu 11.03.2005r ) zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , przedstawiając następujący stan faktyczny .

Firma, w której była Pani zatrudniona wykupiła w marcu 1998r. polisę ubezpieczeniową w Commercial Union Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A. Z umowy ubezpieczeniowej wynikało, iż właścicielem polisy był pracodawca natomiast osobą ubezpieczoną była Pani. Pracodawca opłacał do firmy ubezpieczeniowej miesięczne składki wynikające z zawartej umowy ubezpieczeniowej, a ich wysokość była doliczana do Pani przychodu i od tej kwoty pracodawca odprowadzał należny podatek dochodowy. Zgodnie z warunkami umowy ubezpieczeniowej w marcu 2003 roku właścicielem polisy została Pani i postanowiła Pani ją zlikwidować. W 2004 roku w wyniku rozwiązania umowy z CU S.A. otrzymała Pani wartość odstąpienia polisy tj. kwotę 7.237,71zł.

Strona zwraca się z pytaniem, czy należy odprowadzać należny podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej w roku 2004 kwoty w wysokości 7.237,71zł stanowiącej wartość odstąpienia, która powstała w wyniku rozwiązania umowy ubezpieczenia...

Sformułowała Pni też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż odprowadzenie podatku dochodowego od otrzymanej polisy jest bezzasadne. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia postanawia udzielić następujacej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansownia tych wypłat i świadzczeń, a w szczególności wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzstany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadzcenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jeżeli zatem zakład pracy: ubezpieczył swego pracownika na życie i od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz opłacał należne składki, lecz nie był uprawniony do otrzymania wszelkich uprawnień wynikajacych z zawartej umowy ubezpieczenia - wówczas wartość składek płaconych przez zaklad pracy na powyższe ubezpieczenie sztanowi przychód pracownika podlegający, zgodnie z art. 12 wyżej wymienionej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast kwota wypłacona po likwidacji polisy nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj