Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUS PBII/415-1/2005
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS PBII/415-1/2005
Data
2005.03.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
bilety
komunikacja miejska
przychody ze stosunku pracy


Pytanie podatnika
Pracownicy wykonujący badania ankietowe kupują z własnych środków imienne bilety miesięczne (na miesiąc, w którym przeprowadzane jest badanie), które to bilety wykorzystują w wykonywaniu tychże czynności służbowych. Na koniec danego miesiąca zakład pracy wypłaca pracownikom prowadzącym przedmiotowe badania ekwiwalent za zakupione przez nich bilety miesięczne.
Płatnik zwraca się z zapytaniem czy w przedstawionej sytuacji ekwiwalent za bilety miesięczne stanowi dla pracowników przychód z innych źródeł, w myśl art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownicy firmy wykonują obowiązki służbowe, do których należy m.in. przeprowadzanie badań statystycznych polegających na gromadzeniu i zbieraniu danych statystycznych takich jak badanie cen towarów lub budżetów domowych. Charakter takiej pracy wymaga częstego poruszania się (przemieszczania) po rejonie objętym badaniem statystycznym.

Z tego względu pracownicy wykonujący ww. badania ankietowe kupują z własnych środków imienne bilety miesięczne (na miesiąc, w którym przeprowadzane jest badanie), które to bilety wykorzystują w wykonywaniu tychże czynności służbowych. Na koniec danego miesiąca firma wypłaca pracownikom prowadzącym przedmiotowe badania ekwiwalent za zakupione przez nich bilety miesięczne.

Płatnik zwraca się z zapytaniem czy w przedstawionej sytuacji ekwiwalent za bilety miesięczne stanowi dla pracowników przychód z innych źródeł, w myśl art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Zdaniem płatnika wypłacony pracownikowi ww. ekwiwalent podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ww. art. 20 ust. 1 ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z treści powołanego przepisu wynika, że co do zasady świadczenia ponoszone w ramach stosunku pracy przez pracodawcę na rzecz pracownika podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Imienne bilety miesięczne zakupione przez pracowników są wykorzystywane przez nich przy wykonywaniu zadań służbowych. Nie można zatem stwierdzić, że bilet ten pozostaje w dyspozycji pracodawcy, który udostępnia go pracownikom, ponieważ jest to bilet imienny i może służyć tylko wskazanej osobie.

Wobec powyższego wartość ekwiwalentów pieniężnych wypłacanych pracownikom w zamian za zakupione przez nich we własnym zakresie imienne bilety miesięczne - stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ww. art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a tejże ustawy.

W konsekwencji firma jako płatnik, winna dodać kwotę ekwiwalentu za zakupione przez pracowników imienne miesięczne bilety do innych przychodów wynikających ze stosunku pracy i od łącznej ich sumy pobrać miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj