Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2/415/68/03/JM
z 22 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415/68/03/JM
Data
2003.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata


Słowa kluczowe
stwierdzenie nadpłaty
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zagraniczna osoba fizyczna


Pytanie podatnika
Czy osobie mającej miejsce zamieszkania na Ukrainie i osiągającej w Polsce dochody z tytułu nauczania przysługuje zwrot nadpłaty podatku?


Urząd Skarbowy Kraków – Śródmieście działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo Podatniczki z dnia 24.01.2003 r. uzupełnionego pismem z dnia 01.06.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.07.2003 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Zwrot nadpłaconego podatku czy też podatku niesłusznie pobranego przez płatnika odbywa się w Polsce poprzez instytucję nadpłaty określoną w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

W szczególności jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku to stosownie do art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej może złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o stwierdzenie nadpłaty tego podatku.

Instytucja stwierdzenia nadpłaty odnosi się przy tym do wszystkich podatników niezależnie od ich statusu podatkowego jaki posiadają w Polsce.

Dlatego też jeżeli Pani zdaniem płatnicy (placówki oświatowe, w których była Pani zatrudniona) pobrali niesłusznie albo w złej wysokości podatek od wypłaconych Pani wynagrodzeń to może Pani zwrócić się do urzędu skarbowego w Polsce z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku.

Zdaniem tut. Urzędu ewentualne złożenie takiego wniosku w Pani przypadku będzie jednak bezzasadne.

Kwestię podlegania w Polsce opodatkowaniu uzyskiwanych przez Panią dochodów z tytułu nauczania rozpatrywać bowiem należy w świetle postanowień umowy z dnia 12 stycznia 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269 ze zmianami).

Zgodnie z art. 22, ust. 1 tej umowy osoba fizyczna, która przebywa czasowo w Umawiającym się Państwie w celu nauczania lub przeprowadzenia prac badawczych na uniwersytecie, w szkole pomaturalnej bądź innej placówce oświatowej i która ma lub bezpośrednio przed tą wizytą miała stałe miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, będzie zwolniona od opodatkowania w pierwszym Umawiającym się Państwie z tytułu wynagrodzenia za nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, jeżeli okres pobytu tej osoby nie przekracza dwu lat, licząc od dnia jej pierwszego przyjazdu w tym celu.

Jak wynika z cytowanego wyżej artykułu jednym z warunków nie podlegania opodatkowaniu w Polsce dochodów uzyskanych przez rezydenta Ukrainy za nauczanie w placówce oświatowej w Polsce jest przebywanie tego rezydenta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu nauczania przez okres nie dłuższy niż dwa lata.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że przebywała Pani w Polsce celem nauczania w czasie trwania lat szkolnych 1999 – 2002, a więc przez okresy przekraczające łącznie dwa lata.

Przekroczenie dwuletniego okresu pobytu w Polsce mającego na celu nauczanie w polskiej placówce oświatowej powoduje, że cały uzyskany z tego tytułu przez Panią dochód podlega opodatkowaniu w Polsce, w związku z czym brak jest podstaw do zwrotu zapłaconego z tego tytułu podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj