Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-4/2/CIT/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-4/2/CIT/05
Data
2005.03.31



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
amortyzacja
leasing
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku zakończenia umów leasingowych i od kiedy należy je amortyzować?


Z przedstawionego w piśmie z dnia 6.01.2005r. stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w dniu 24.09.2004r. Wnioskująca zawarła umowy leasingu.

Na warunkach określonych w każdej z tych umów, Finansujący przekazał Spółce do użytkowania samochód ciężarowy.

Podatnik wyjaśnia, iż każda umowa zawiera szczegółowe postanowienia, zgodnie z którymi:

    - umowa została zawarta na czas oznaczony 30-tu miesięcy, tj. stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,
    - suma ustalonych opłat (wraz z ceną sprzedaży), pomniejszona o należny VAT, odpowiadała co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy.

Podatnik uiścił opłaty początkowe w wysokości 30% wartości samochodów oraz dwie opłaty leasingowe w październiku i w listopadzie 2004r.

Wnioskodawca podniósł, iż opłaty początkowe (czynsze inicjalne) miały charakter bezzwrotny i zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi na fakt, że sytuacja finansowa Spółki uległa znacznej poprawie, Zarząd Spółki podjął decyzję o wycofaniu się z zawartych umów. W wyniku negocjacji z Finansującym, w dniu 30.11.2004r. zostały podpisane aneksy do pierwotnych umów leasingu, w których skrócony został okres umowy z początkowych 30 do 3 miesięcy i ustalono cenę wykupu przedmiotów, która wraz z poniesionymi już opłatami przekracza ich wartości początkowe.

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego, Podatnik sformułował następujące zapytanie - jak należy ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku zakończenia powyższych umów leasingowych i od kiedy należy je amortyzować...

Zdaniem Wnioskującej, wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku zakończenia powyższych umów leasingowych, należy ustalić w wysokości wartości netto określonej w fakturze dokumentującej ich wykup.

Ponieważ przedmioty te użytkowane są przez Spółkę od daty zawarcia umów leasingowych, to należy je amortyzować od następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło przeniesienie ich własności na Spółkę.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż środki trwałe (samochody ciężarowe) będące przedmiotem rozwiązanej umowy leasingowej, zostały nabyte przez Wnioskującą na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Zatem, stosownie do regulacji art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za wartość początkową środków trwałych (...), z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Z kolei, zgodnie z unormowaniami wynikającymi z art. 16g ust. 3 ustawy podatkowej, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

We wniosku z dnia 6.01.2005r. Podatnik wyraził pogląd, iż wobec faktu użytkowania przedmiotowych samochodów ciężarowych od daty zawarcia umów leasingowych, należy je amortyzować od następnego miesiąca po miesiącu w którym nastąpiło przeniesienie ich własności na Spółkę.

Wobec przywoływanych poniżej przepisów ustawy podatkowej, pogląd prezentowany przez Podatnika należy uznać za nieprawidłowy.

Zgodnie bowiem z uregulowaniami zawartymi w art. 16h ust. 1 ustawy podatkowej, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, Podatnik winien nabyte, w wyniku rozwiązania umowy leasingu, środki trwałe wprowadzić do ewidencji i rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te wprowadzono do tejże ewidencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj