Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-40/05/IR
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-40/05/IR
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
import towarów
kurs waluty
urząd celny


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego odnośnie zastosowania właściwego kursu przy przeliczaniu dokonanych zakupów z importu w walucie obcej.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) postanawia wydać interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.03.2005 r. (data wpływu 07.03.2005 r.) uzupełnione pismem z dnia 30.03.2005 r. (doręczonym dnia 31.03.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka dokonała importu towaru z Białorusi, udokumentowanego fakturą i dokumentem SAD. Kurs z dokumentu SAD jest różny od kursu średniego NBP z dnia dokonania odprawy celnej, jest też różny od kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury.

2. Przedmiot interpretacji. Spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego odnośnie zastosowania właściwego kursu przy przeliczaniu dokonanych zakupów z importu w walucie obcej.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Spółka przedstawiła pogląd, iż kurs, po którym Urząd Celny dokonuje przeliczenia wartości faktury wyrażonej w walucie obcej w celu wyliczenia jej jako podstawy do opodatkowania podatkiem VAT, jest kursem właściwym.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: � art. 2 ust. 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 19 ust. 7, art. 29 ust. 13, art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. W myśl art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega import towarów. Stosownie do art. 19 ust. 7 ww. ustawy o VAT zasadą jest, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. Zgodnie z art. 29 ust. 13 podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło.

Jak widać moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie jest ściśle związany z powstaniem zobowiązania do zapłaty cła lub innych opłat. Zapłacony z tytułu importu podatek VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towar będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku importu towarów kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot wynikająca z dokumentu celnego.

Ustosunkowując się do kwestii kursu, według jakiego wycenić dokonane zakupy należy wskazać, iż w przypadku importu towarów kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot wynikająca z dokumentu celnego. Wobec powyższego stanowisko Strony, że w przypadku importu towarów do wyliczenia podatku VAT stosujemy kurs z dokumentu celnego, jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj