Interpretacja Urzędu Skarbowego w Raciborzu
IPD2/415/3/2005 (1)
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IPD2/415/3/2005 (1)
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Raciborzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
służby mundurowe
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe
świadczenie pieniężne


Pytanie podatnika
Czy jest opodatkowany równoważnik pieniężny otrzymywany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w zamian za wyżywienie ?


Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że niektóre grupy funkcjonariuszy Straży Granicznej otrzymują bezpłatnie wyżywienie bądź równoważniki za wyżywienie (dotyczy funkcjonariuszy którym należało się wyżywienie bezpłatne, jednak ze względów techniczno – organizacyjnych nie było możliwości takiego żywienia). Ponadto funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium przysługuje, na warunkach określonych w przepisach, ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i innych wydatków. Przedstawione przez wnioskodawcę świadczenia wypłacane są stosownie do przepisów:

- rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz. U. z 2002 r. Nr 86, poz. 783)

- rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie równoważnika pieniężnego otrzymywanego w zamian za wyżywienie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 85, poz. 775 ze zm.)

- rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 grudnia 2001r. w sprawie wypłacania ryczałtu funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2001 r. Nr 148, poz. 1658).

W związku z wejściem w życie z dniem 01 stycznia 2005 r. zmiany art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i dodaniem art. 21 ust. 1 pkt 11a, wątpliwość Podatnika budzi czy powyższe świadczenia korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w oparciu o przepis art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy. Zdaniem Jednostki, co zostało wyrażone w uzupełnieniu do wniosku z dnia 14.02.2005 r.:

- wyżywienie, które otrzymują niektóre grupy funkcjonariuszy w czasie wykonywania przez nich czynności służbowych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powinno być zwolnione z podatku dochodowego,

- równoważnik w zamian za wyżywienie dla funkcjonariuszy, których nie można żywić ze względów techniczno – organizacyjnych oraz ryczałt pieniężny na pokrycie kosztów wyżywienia wypłacony funkcjonariuszom, którzy wykonują stałe zadania służbowe poza granicami kraju - powinien podlegać opodatkowaniu.

Uwzględniając przedstawiony powyżej stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W omawianym przypadku regulacje prawne wynikają z ustawy o Straży Granicznej. Stosownie do przepisów art. 76 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 1991 r. Nr 78, poz. 462 ze zm.) funkcjonariusze Straży Granicznej w określonych przypadkach otrzymują wyżywienie albo równoważnik pieniężny za to wyżywienie.

Zgodnie z art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399 ze zm.) Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia przypadki otrzymywania i wysokość równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie, uwzględniając warunki otrzymywania, rodzaje oraz stawki zasadniczych i dodatkowych norm wyżywienia oraz napojów, a także podstawy obliczania wysokości równoważnika pieniężnego. Wypełnieniem delegacji art. 76 ust. 2 ww. ustawy jest rozporządzenie z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie równoważnika pieniężnego otrzymywanego w zamian za wyżywienie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 85, poz. 775 ze zm.)

W myśl powołanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 11a zwolnienie stosuje się również do ekwiwalentów wypłacanych za świadczenia rzeczowe. Zgodnie z brzmieniem § 2 rozporządzenia w sprawie równoważnika pieniężnego otrzymywanego w zamian za wyżywienie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, funkcjonariusz otrzymuje równoważnik pieniężny w przypadku, gdy względy techniczno-organizacyjne uniemożliwiają korzystanie z wyżywienia przysługującego temu funkcjonariuszowi w naturze. Z powyższego wynika, iż otrzymywany równoważnik pieniężny jest świadczeniem ekwiwalentnym i jako taki podlega zwolnieniu stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj