Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-858/05/KN
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-858/05/KN
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
podstawa opodatkowania
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Gmina wysłała użytkownikom nieruchomości wypowiedzenia dotychczasowej opłaty z tytułu wieczystego użytkowania wraz z ofertą przyjęcia nowej, zaktualizowanej opłaty. W przypadkach, gdy użytkownicy wieczyści uczestniczyli w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej, zgodnie z art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 21.08.1997 o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 Nr 46, poz. 543 ze zmian.) na poczet różnicy pomiędzy opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną zaliczona została wartość poniesionych przez tych użytkowników nakładów. W takiej sytuacji, zdaniem Strony, podatek VAT powinien być naliczony od całej wartości zaktualizowanej opłaty za użytkowanie wieczyste, nie pomniejszonej o wartość poniesionych nakładów.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 216 § 1 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 Nr 137, poz. 926 ze zmian.), art. 29 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zmian.), w związku z wnioskiem z dnia 30.12.2004 (data wpływu 05.01.2005) w sprawie udzielenia informacji na temat podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat z tytułu użytkowania wieczystego,


Naczelnik Urzędu Skarbowego
n i e p o t w i e r d z a stanowiska podatnika w przedstawionej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 05.01.2005 do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Gminy z prośbą o udzielenie – w trybie art. 14 a powołanej na wstępie ustawy – Ordynacja podatkowa – informacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczący podstawy opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Ze złożonego wniosku wynika, że Strona wysłała użytkownikom gruntów wypowiedzenia dotychczasowej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z ofertą przyjęcia nowej, zaktualizowanej opłaty. W przypadkach, gdy użytkownicy wieczyści uczestniczyli w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej, zgodnie z art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 21.08.1997 o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000, Nr 46, poz. 543 ze zmian.) na poczet różnicy pomiędzy opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną zaliczona została wartość poniesionych nakładów. W takiej sytuacji Gmina obliczyła podatek od towarów i usług od całej wartości zaktualizowanej opłaty za użytkowanie wieczyste, nie pomniejszonej o wartość poniesionych nakładów.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy o podatku od towarów usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jednocześnie ust. 4 w/w artykułu stanowi, że obrót zmniejsza się m.in. o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont).

Zdaniem tut. organu podatkowego zatem, w świetle w/w przepisów podstawą opodatkowania w omawianej sytuacji jest kwota opłaty za użytkowanie wieczyste, pomniejszona o wyliczoną wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez użytkowników nieruchomości na budowę urządzeń infrastruktury technicznej. Podatek od towarów i usług należy obliczyć od faktycznie wniesionej kwoty.

Biorąc powyższe pod uwagę, tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Strony w przedstawionej sprawie.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże jedynie tut. organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 cyt. ustawy – Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2B, 01-513 Warszawa, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znaczkach skarbowych w wysokości 5 zł od odwołania i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj