Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-4/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-4/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
kościół
odliczenie od dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy darowizny przekazane w 2004 roku na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w 2004 roku podatniczka przekazała darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r., darowizny przekazane na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
b) kultu religijnego
podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350zł. Łączna kwota odliczeń z ww.tytułów nie może przekroczyć w roku podatkowym 350zł.
Stosownie do postanowień niektórych ustaw regulujących stosunki między Państwem i Kościołem, darowizny na kościelną działalność charytatywno- opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna wystawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.Regulacje takie zawiera m. in. art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.).

Powyższe przepisy - w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne - mają pierwszeństwo przed regulacjami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres pojęciowy ww. przepisu art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje darowizny na działalność charytatywną prowadzoną przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego wykonujące taką działalność, zaś regulacje zawarte w ustawach o stosunku Państwa do Kościoła odnoszą się jedynie do darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne.Stanowisko to potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w dwudziestoosobowym składzie uchwałą z dnia 14 marca 2005r. sygn. FPS 5/04.

Według powołanego przepisu art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP, sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na cel charytatywny kościelnych osób prawnych należy traktować jako warunek konieczny do zachowania ulgi. Dokonując wykładni językowej ww. przepisu stwierdzić należy, że sprawozdanie stanowić powinno przedstawienie przebiegu jakiejś działalności, szczegółowe zdanie sprawy z czegoś, opis jakichś zdarzeń, wypadków, relację, raport. Sprawozdanie powinno oprócz daty i podpisu osoby sporządzającej ten dokument, zawierać opis zdarzeń sporządzony z dokładnością, która pozwoli dokonać kontroli opisanych w nim faktów. Ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania.

W przypadku braku sprawozdania o przeznaczeniu darowizny należy uznać, iż nie została wypełniona dyspozycja zawarta w przepisie danej ustawy o stosunku Państwa do Kościoła, a tym samym podatnik nie nabył prawa do odliczenia od dochodu darowizny w części przekraczającej limit określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku będą miały zastosowanie ogólne, powołane wyżej, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące odliczania darowizn, które ograniczają wysokość odliczenia z tego tytułu do wysokości 350,00zł.

Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie z tytułu darowizn stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Natomiast w myśl ustaw regulujących regulujących stosunki między Państwem i Kościołami, warunkiem koniecznym do skorzystania z odliczenia kwot przekazanych na działalność charytatywno-opiekuńczą jest otrzymanie pokwitowania od kościelnej osoby prawnej, z którego wynika data jej przekazania.

Zatem w przypadku przekazania darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych nie ma zastosowania wymóg dokumentowania darowizn wynikający z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj