Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/7/2005/ER
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/7/2005/ER
Data
2005.03.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W dniu 01.02.2005 r. Podatnik złożył pismo, w którym poinformował, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów tartacznych i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Obecnie zajmuje się również hodowlą trzody chlewnej poza gospodarstwem rolnym. Wg podatnika podjęty nowy rodzaj działalności podlega pod działalność rolniczą, co za tym idzie ma on w zakresie hodowli trzody chlewnej status rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia, niemogącego zrezygnować ze zwolnienia z uwagi na niespełnienie warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy jest zobowiązany prowadzić ewidencję VAT oraz rozliczać się na podstawie deklaracji VAT-7 z tytułu hodowli trzody chlewnej.


Zgodnie z treścią art. 2 pkt 15, pkt 19 i pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, ilekroć w przepisach jest mowa o działalności rolniczej rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęca, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomafagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni - zgodnie z art. 117 ustawy z obowiązku:
1. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106
2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usługi
3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1
4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96

Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. W takim przypadku w myśl art. 43 ust. 4 ustawy ma on obowiązek prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rezygnuje ze zwolnienia.

Rolnik ryczałtowy zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy może zrezygnować ze zwolnienia pod warunkiem:
1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000,00 zł oraz
2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2 oraz
3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Rolnik ryczałtowy, który spełni wymienione wyżej warunki i zrezygnuje ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług staje się czynnym podatnikiem podatku VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych.

Jeżeli zatem Podatnik nie dokona rezygnacji z przysługującego mu prawa zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako rolnikowi ryczałtowemu w zakresie hodowli trzody chlewnej wówczas nie jest on obowiązany do prowadzenia w zakresie tej działalności ewidencji VAT oraz rozliczania jej w deklaracji VAT-7.

Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj