Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PD-423/1/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423/1/05
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
bilety
dopłata
koszty uzyskania przychodów
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zapłacony podatek VAT od dopłat do ulg w przewozach pasażerskich jest kosztem uzyskania przychodu?


Przedsiębiorstwo przedstawiło następujący stan faktyczny. W związku z wykonywaniem publicznego transportu drogowego otrzymuje dopłaty z budżetu samorządu wojewódzkiego zgodnie z art. 8a ustawy z dnia 20.06.1992r. dotyczącej uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002r. Nr 175, poz. 1440 ze zm.). Dopłata taka stanowi różnicę pomiędzy wartością biletów obliczoną według cen nie uwzględniających ustawowych ulg, a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi. Przy określeniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług. Do dnia 30.04.2004r. dopłaty pozostawały poza zakresem regulacji ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.). Od dnia 01.05.2004r. zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług.

Podatnik w powyższej sprawie przedstawił następujące stanowisko. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Podatek VAT od otrzymanych dopłat jest kosztem ściśle związanym z prowadzoną działalnością, nikt go nie refunduje i tym samym stanowi koszt uzyskania przychodu .

Stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego podatku Vat od dopłat do ulg w przewozach pasażerskich uznaje się za nieprawidłowe. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zaliczeniu do przychodów nie podlega należny podatek od towarów i usług. Podatek należny jest elementem ceny i obciążenie z tytułu tego podatku ponosi bezpośrednio nabywca usługi. Z uwagi na fakt, że w myśl tego przepisu należny podatek VAT nie zalicza się do przychodów, nie jest on co do zasady uznawany za koszt uzyskania przychodu, o czym stanowi art. 16 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły prawnej, wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy, a mianowicie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu podatek należny w przypadku : - importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług ; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, - przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy , obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami. Dotacje przedmiotowe z budżetu samorządu województwa mające na celu finansowanie ustawowych uprawnień do ulg w przewozach pasażerskich - są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych do dnia 31.12.2006 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r. Przedłużenie tego rodzaju zwolnienia przedmiotowego wynika z art. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254 , poz. 2533). Analogicznie do końca 2006 r. ma zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 pkt. 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków i kosztów sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa m. in. w pkt 14 art. 17 ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny przez Podatnika, podatek od towarów i usług należny na podstawie odrębnych przepisów od dopłat do ulg w przewozach pasażerskich z budżetu samorządu województwa nie jest kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu wyżej omówionych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj