Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim
PO.3110/5/1/2005
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO.3110/5/1/2005
Data
2005.04.07



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Przepisy ogólne

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
budowle
działalność gospodarcza
gaz płynny
najem
posiadacz zależny
wykonawstwo


Pytanie podatnika
Firma buduje i następnie oddaje w najem klientowi instalację zbiornikową (tj. instalację doprowadzającą do budynku i zbiornik na gaz płynny). Przedmiotowe zbiorniki stanowią własność wyżej wymienionej firmy, a posadowione są na gruncie przedsiębiorcy, z którym została zawarta umowa o najem zbiornika i dostawy gazu. Czy w związku z tym w świetle zapisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 842 ze zm.) Spółka jest zobowiązna do zapłaty podatku od budowli oddawanych następnie innym przedsiębiorcom w posiadanie zależne?


Burmistrz Miasta i Gminy Kalisz Pomorski na podstawie art. 14 a § 1, § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych¹ ( Dz. U. Nr 9 poz. 84 z 2002 r. z późn. zm.) postanawia:

uznać stanowisko zawarte w zapytaniu, w sprawie zobowiązania do zapłaty podatku od budowli (tj. zbiorników na gaz płynny będących elementem instalacji zbiornikowych) oddawanych przez wyżej wymienioną firmę innym przedsiębiorcom mającym siedzibę na terenie Gminy Kalisz Pomorski, w posiadanie zależne (najem) za nieprawidłowe.

Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw Wspólnot Europejskich:

  • dyrektywy 92/106/EWG z dnia 7 grudnia 1992 r. w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dla niektórych typów transportu kombinowanego towarów między państwami członkowskimi (Dz. Urz. WE L 368 z 17.12.1992 r.),
  • dyrektywy 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz. Urz. WE L 187 z 20.07.1999 r.).Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej ustawie – z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej – dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – wydanie specjalne; tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9 poz. 84 z 2002 r. z późn.zm.); podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne , w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej, będące :

  1. Właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3.
  2. Posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych.
  3. Użytkownikami wieczystymi gruntów.
  4. Posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
  1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych nie stanowiących odrębnych nieruchomości,
  2. Jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl art. 2 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane : grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W związku z powyższymi zapisami to właściciel nieruchomości lub jej samoistny posiadacz jest zobowiązany do zapłaty podatku od posiadanych budowli. Posiadaczem samoistnym jest osoba, która faktycznie włada rzeczą w takim zakresie jak właściciel. Posiadacz zależny natomiast włada rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy podatnikiem podatku od nieruchomości jest posiadacz nieruchomości lub ich części, jeżeli właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego a posiadanie wynika z umowy zawartej z wyżej wymienionym właścicielem. W związku z tym firma mimo, że oddaje budowlę w najem nadal pozostaje podatnikiem podatku od nieruchomości.

Odnosząc się do art. 1a ust. 1 pkt 3 stwierdzić należy, że zawiera on wyłącznie definicję: „grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów wiązanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b”, a nie określa podatnika.

Reasumując powyższe zapisy podatnikiem podatku od nieruchomości jest właściciel budowli , bądź samoistny właściciel tejże budowli. W związku z tym podatek od działalności gospodarczej jest zobowiązany zapłacić ten, który ma w posiadaniu budynek lub grunt związany z działalnością gospodarczą.

Burmistrz Miasta i Gminy Kalisz Pomorski stoi na stanowisku, że właścicielem budowli tj. zbiorników na gaz płynny, będących elementem instalacji zbiornikowych jest firma i związane są one z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedmiotową instalację zbiornikową wyżej wymieniona firma oddaje w posiadanie zależne na podstawie umowy np. najmu lub dzierżawy, ale ona nadal jest właścicielem. Wobec tego zobowiązanie podatkowe z tytułu posiadanych budowli i gruntów, które są związane z działalnością gospodarczą winno być zapłacone zgodnie z właściwością organu podatkowego. Właściwość organu podatkowego w przypadku podatku od nieruchomości zależy od miejsca położenia nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, to winien być uiszczony również podatek od prowadzonej działalności gospodarczej.

Nadmienia się, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę tylko w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie w ciągu 7 dni od dnia doręczenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie – za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Kalisz Pomorski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj