Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-14/2005
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-14/2005
Data
2005.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
odliczenia
podatek naliczony
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy pomiędzy spółkami cywilnymi o identycznym składzie osobowym dopuszczalne są transakcje - a jeżeli tak, to czy jedna spółka może odliczyć podatek VAT z faktur wystawionych przez drugą spółkę?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z dn. 14.01.2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 13.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 14.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wraz z Panem X prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "Y". Oprócz tego prowadzi Pan również wraz z Panem X działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "Z", w której do m-ca grudnia 2004 r. wspólnikiem był także Pan A. Obydwie Spółki są podatnikami podatku od towarów i usług. Na skutek wypowiedzenia w m-cu grudniu 2004 r. umowy spółki przez Pana A w "Z" s.c pozostaną tylko dwaj wspólnicy. Tym samym skład osobowy dwóch spółek cywilnych będzie identyczny. Spółki w dalszym ciągu będą prowadzić działalność gospodarczą, każda w innej dziedzinie:
�"Y"s.c. - blacharstwo, lakiernictwo i komis samochodowy,
�"Z" s.c.- sprzątanie obiektów i dostawa środków czystości.

Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy między tymi spółkami dopuszczalne są transakcje - a jeżeli tak, to czy jedna spółka może odliczać VAT z faktur wystawionych przez drugą spółkę?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 05.04.2004 r., Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle przepisów w/w ustawy o podatku od towarów i usług, w/w spółki cywilne posiadają status podatnika VAT jako jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej. W/w spółki mają prawo do zawierania pomiędzy sobą transakcji kupna - sprzedaży oraz do odliczania podatku naliczonego określonego w wystawianych przez siebie fakturach VAT.

Jednocześnie należy podkreślić, że obie spółki, z uwagi na istniejące powiązania majątkowe podlegają pod rygor art. 32 w/w ustawy o VAT. W przypadku, gdy istniejące pomiędzy obiema spółkami powiązanie majątkowe miałoby wpływ na ustalenie ceny (a w ślad za nią obrotu i podstawy opodatkowania VAT), wówczas organ podatkowy określi wysokość obrotu w sposób przewidziany w art. 32 ust. 1 w/w ustawy o VAT.

W oparciu o powyższe unormowania uważa się stanowisko podatnika za prawidłowe i zauważa się jak niżej:

Pomiędzy dwiema spółkami cywilnymi o identycznym składzie osobowym dopuszczalne jest zawieranie transakcji w zakresie podatku od towarów i usług, jedna spółka może odliczać podatek VAT z faktur wystawionych przez drugą spółkę.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj