Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
US-PDF II/415-41/03
z 26 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDF II/415-41/03
Data
2003.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dywidendy
kapitał zakładowy
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy dywidendy wypłacone oraz przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Urząd Skarbowy w Oświęcimiu na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) - w odpowiedzi na pismo z dnia 5 sierpnia 2003 r. (wpływ 06.08.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 17, ust. 1, pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów (akcji) stanowiących kapitał osób prawnych (...).

Stosownie do art. 24, ust. 5, pkt 4 u.p.d.o.f. - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego.

Z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych z zastrzeżeniem art. 44, ust. 8, pkt 3 u.p.d.o.f. pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 15% uzyskanego przychodu (art. 30, ust. 1, pkt 1a). Natomiast art. 41, ust. 5 u.p.d.o.f. stanowi, że w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego, płatnicy, o których mowa w ust. 4, pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dotyczącej podwyższenia funduszu udziałowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka XX osiągnęła zysk i dokona wypłaty dywidendy jednemu ze wspólników, natomiast dwaj pozostali wspólnicy należną dywidendę mocą uchwały przeznaczą na podwyższenie kapitału zakładowego.

Wobec powyższego stanu prawnego należny jest podatek dochodowy w formie ryczałtu od dywidendy niezależnie od tego, czy zostanie wypłacona, czy też przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego.

Zatem zajęte przez Państwa stanowisko w przedmiotowej sprawie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj