Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
US I/415/6/05/SŁ
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/415/6/05/SŁ
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
leki
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy na podstawie posiadanej dokumentacji o niepełnosprawności można odliczyć wydatki na zakup leków ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.03.2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan w posiadaniu dokumentu w postaci Zawiadomienia nr .../81 (zgodne z numerem orzeczenia) z dnia 11.09.1981r., wydanego przez Wojewódzką Komisję Lekarską Komendy Wojewódzkiej MO w Łodzi oraz Powiadomienia nr .../81 z dnia 08.10.1981r. wydanego przez Okręgową Komisję Lekarską w Katowicach, o zatwierdzeniu orzeczenia wydanego przez WKL w Łodzi. Zapytanie podatnika dotyczy możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej (zakup leków), na podstawie posiadanej dokumentacji.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochód stanowiący podstawę obliczenia podatku zmniejsza się o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawane. Zgodnie z art.26 ust. 7d warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne wymienionych enumeratywnie w art. 26 ust 7a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest posiadanie przez osobę której dotyczy wydatek:1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z załączonego do zapytania Zawiadomienia Nr ..../81 z dnia 11.09.1981r. wydanego przez Wojewódzką Komisję Lekarską Zarządu Zdrowia i Spraw Socjalnych Komendy Wojewódzkiej MO w Łodzi wynika, iż organ orzekający uznał Pana za inwalidę i zaliczył do trzeciej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia i do trzeciej grupy inwalidów w związku ze służbą w MO. Inwalidztwo powyższe jest trwałe i zbędny jest termin badania kontrolnego. Wydane orzeczenie spełnia warunek określony w wyżej cytowanym art. 26 ust. 7d pkt 1), w związku z czym ma Pan prawo do pomniejszenia dochodu o poniesione wydatki rehabilitacyjne związane z zakupem leków. Tutejszy organ podatkowy zwraca ponadto uwagę, iż za wydatki rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup leków - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo) - art. 26 ust. 7a pkt 12 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj