Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1164/04
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1164/04
Data
2005.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Jak podatniczka powinna rozliczyć się z powyższych dochodów, czy przysługują jej 50% koszty uzyskania przychodu?


Stan faktyczny:

Podatniczka będąca artystą plastykiem maluje obrazy, które zamierza wystawiać w galerii i sprzedawać. Jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) zaliczane są przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej (art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.)

Ponadto świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy z 26 lipca 1991r. źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym uzyskiwane przez artystów plastyków przychody z tytułu odpłatnego zbycia obrazów, z reguły będą stanowiły dla tych osób przychody z działalności artystycznej chyba, że obrazy te będą przejawem ich działalności twórczej o indywidualnym charak-terze wówczas przychód z ich sprzedaży jako przedmiotu prawa autorskiego, będzie stanowić przy-chód, o którym mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

W myśl art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dochodem ze źródła przychodów jest (...) nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatko-wym. Zgodnie zaś z treścią art. 22 ust.1 tej ustawy – co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W niektórych jednakże przypadkach ustawodawca dopuścił możliwość ustalania kosztów uzyskania przychodów w sposób ryczałtowy, w przypadku bowiem korzystania z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zastosowanie mają 50% koszty uzyskania przychodu obliczone od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świe-tle przepisów, ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r., Nr 80 poz. 904). W myśl postanowień art. 1 tej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Zgodnie zaś z ust. 2 tego artyku-łu, przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory plastyczne.

Mając na uwadze powołane unormowania prawne, jeżeli namalowane przez podatniczkę ob-razy spełnią wymogi nałożone przez ustawę o prawie autorskim do przychodu osiągniętego z tytułu ich sprzedaży zastosowanie będzie miała 50% norma kosztów uzyskania tego przychodu.

Poza tym dochody z powyższych tytułów podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. wg skali podatkowej, podatnicy osiągający te dochody bez pośrednictwa płatników - w myśl art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.- są obowiązani wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% dochodu tj. uzyskanego w ciągu miesiąca przychodu pomniej-szonego o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz po odliczeniu opłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj