Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1872/04/CIP
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1872/04/CIP
Data
2004.10.25



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
prawa autorskie
projekt


Pytanie podatnika
- Czy świadczone przez Spółkę usługi są sprecyzowane w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy,
- Czy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług w zakresie wykonywania i sprzedaży projektów, a tym samym sprzedaży praw autorskich do tychże projektów powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy,
- Jak należy rozumieć zwrot zawarty w treści art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy – nie później jednak niż z upływem terminu,
- Czy sprzedaż tylko pewnej części z całego projektu usług projektowych stanowi również sprzedaż praw autorskich.


Stan faktyczny w sprawie.

Spółka z o. o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie architektury i inżynierii PKD-7420, EKD-7420A.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 i ust. 3 powyżej wskazanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Spółka pytając o kwestię opodatkowania świadczonych usług zidentyfikowała je za pomocą Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD-7420) i Europejskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (EKD-7420A).

W podatku od towarów i usług sprawa klasyfikacji statystycznych jest szczególnie eksponowana, bowiem z symbolami GUS wiąże się określona stawka podatkowa albo zwolnienie od podatku.

Przy stosowaniu stawek podatkowych w podatku od towarów i usług niezbędna jest znajomość grupowań statystycznych, inkorporowanych ze statystyki do prawa podatkowego. Załączniki do ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług oraz do wydanych na tej podstawie rozporządzeń, odwołują się do symboli grupowań statystycznych przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Dlatego też sprawa klasyfikacji statystycznych towarów i usług w Klasyfikacji Wyrobów i Usług nabiera w zakresie tych zwolnień i preferencji szczególnego znaczenia. Polega ono mianowicie na tym, że przepisy podatku od towarów i usług bezpośrednio odwołują się do towarów i usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej /art. 8 ust. 3 ustawy o VAT/. Natomiast w przypadkach towarów i usług objętych stawkami 0%, 7% i 22% oraz zwolnieniami od podatku, wymienione są one /z pewnymi wyjątkami/ z nazwy i symbolu w ustawie VAT.

Zaliczanie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta /usługodawcy/ tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent /usługodawca/ posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent może zwrócić się o pomoc do właściwego terytorialnie urzędu statystycznego lub Głównego Urzędu Statystycznego.

Z cytowanych powyżej unormowań wynika, iż ustawodawca nie upoważnił organów podatkowych do wydawania opinii klasyfikacyjnych i nie mogą one decydować o zaliczeniu określonych wyrobów /usług/ do odpowiedniego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określony wyrób /usługa/.

Uregulowania prawne w zakresie powstania obowiązku podatkowego ustawodawca zawarł w Dziale IV – Obowiązek podatkowy – Rozdział 1 – Zasady ogólne - ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/.

W przypadku świadczenia usług zasadą - stosownie do postanowień art. 19 ust. 1 ustawy - jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Usługa jest wykonana gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Ponadto określenie kiedy dana transakcja powoduje skutek w postaci momentu powstania obowiązku podatkowego sprecyzowano w postanowieniach art. 19 ustawy:

  • ust. 4 - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi,
  • ust. 5 – przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi,
  • ust. 11 – jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Dyspozycja zawarta w postanowieniach art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ obliguje organ podatkowy do udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zapytanie Spółki zawarte w treści pisma – czy wykonanie i sprzedaż usługi projektowej stanowi również sprzedaż praw autorskich - nie mieści się w zakresie przepisów prawa podatkowego.

W zakresie podatku od towarów i usług obowiązują uregulowania ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/.

Tak więc określenie konsekwencji podatkowych ustalonego stanu faktycznego z odpowiednią normą prawną musi wynikać albo wprost z ustawy albo z przepisu rozporządzenia wydanego na podstawie i w granicach ustawowego upoważnienia.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje uzasadnienia prawnego orzeczenie przez organ podatkowy o dysponowaniu prawem autorskim przy sprzedaży usług projektowych.

Regulacje prawne – przedmiot i podmiot prawa autorskiego – zostały zawarte w ustawie z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych /t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm./.

Gdyby jednak przyjąć – zdaniem Spółki - że będące przedmiotem zapytania usługi są sprecyzowane w przepisie art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy to będzie miał zastosowanie przepis art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy stanowiący, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 /tj. m.in. usług przeniesienia lub cesji praw autorskich/.

Z postanowień powyżej cytowanego art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy wynika, iż obowiązek podatkowy powstaje najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu tych usług lub fakturze, a przy jej braku - terminu ustalonego w umowie lub fakturze – chyba, że podatnik otrzymał zapłatę jeszcze przed tym terminem wówczas obowiązek zaistnieje z chwilą otrzymania zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj